10 % от българите живеят в дълбока бедност

Във Видин и Сливен тя достига до 40 на сто

10 % от хората в България живеят в дълбока бедност. Това показват резултатите от изследване на Световната банка и Института за пазарна икономика, цитирани от БНР.

Безработните, икономически неактивните и техните деца са най-застрашени да попаднат в тази група. 10 % е рискът от бедност в София, докато в градовете Видин и Сливен достига 40 %.

Проучването показва се, че увеличава броят на хората, работещи на две места. Пенсионерите в дълбока бедност намаляват благодарение на социалните плащания.

Едва 7 на сто от работещите попадат в групата на бедните, докато при незаетите този процент достига 50, обяснява Петър Ганев от Института за пазарна икономика. 80 на сто е заетостта при висшистите, докато половината от хората с основно или по-ниско образование са икономически активни. По думите на икономиста, аргументът за безработицата трябва да бъде разширен и да се гледат лицата, които са неактивни, т.е. дори не търсят работа.

Експертите са на мнение, че в някаква степен социалната политика е ориентирана правилно към децата, но не е докрай насочена към бедните. В отделните области профилът на бедността е доста различен. В отделните области фактори като заетост, образование, малцинствени групи са различно представени. Именно това кара експертите да смятат, че има нужда от някаква децентрализация.