"Фрийдъм хаус": Демокрацията в България е "нестабилна"

Общество

25-06-2015, 07:10

Снимка:

bnr.bg

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Влошава се и оценката за съдебната ни система

Демокрацията в България е в упадък вече осем години, показва годишният доклад на неправителствената организация "Фрийдъм хаус" "Страни в преход", цитиран от в. "Сега". Изследването на бившите социалистически държави определя България като "нестабилна демокрация" и я поставя на девето място сред страните от бившия Източен блок. Преди нас са Словения, Естония, Латвия, Полша, Чехия, Литва, Словакия и Унгария. От държавите в ЕС изпреварваме единствено Хърватия и Румъния.

Изследването на "Фрийдъм хаус" взема предвид 7 фактора - изборен процес, гражданско общество, независими медии, демократично управление - национално и местно, съдебна система и корупция. Най-ниски оценки България получава по отношение на корупцията и медиите - съответно 4.25 и 4 по седембална система, в която 1 е най-добрата оценка. Единствената различна от миналата година оценка, която България получава, е по отношение на съдебната система. Тя пада от 3.25 на 3.29.

Общата оценка на демокрацията в страната е 3.29. Тя се вписва в непрекъснато влошаващото се от 2008 г. насам положение. Неефективността и корупцията в политическата и съдебната система са основните проблеми, показва изследването. "Фрийдъм хаус" отбелязва и ниското доверие в демократичните институции, както и банковата криза от 2014 г., която се дължи на "задушевната връзка между бизнесмени и политици".

Общо 13 от изследваните 29 държави са оценени като "демократични", 6 като "режими в преход", а 10 като "авторитарни режими". Средното ниво на демокрация спада в целия регион в последните десет години, показва изследването, като най-големият спад е установен в Русия. Унгария пък изпадна от режим "демокрация" към "нестабилна демокрация".

 ИНФОРМАЦИОННА ВОЙНА

Информационната война между Русия и държавите, в които има значително руско малцинство, се разгаря. На кремълската "пропаганда, маскирана като новини", се отвръща с редица инициативи, някои от които стигат до цензура, показва изследването. Украйна е забранила поне 15 руски телевизионни канала през 2014 г. Молдова също е ограничила излъчването и наложила глоби на някои канали за излъчване на "руска пропаганда". Латвия забрани излъчването на телевизията "Русия - РТР", а Литва наказа временно "Първи канал", "НТВ Мир", "РТР Планета" и "РЕН ТВ Балтик". Реакцията на Естония бе доста по-умерена. Тя обмисля планове за създаване на държавна телевизия, излъчваща на руски език.