Да се подценява присъствието на България и Румъния в Шенген е нездравословно

Без никакъв повод двете страни са осъдени да бъдат втора категория държави, заяви Кунева

Да се подценява присъствието на България и Румъния в Шенген е изключително нездравословно. Това е политика в грешна посока и означава, че без никакъв повод България и Румъния са осъдени да бъдат втора категория държави по отношение на сигурността, защото ние не сме избрали да бъдем извън шенгенското пространство. 

Това каза Меглена Кунева, заместник министър-председател по координация на европейските политици и институционалните въпроси, по време на пресконференция на тема: "Мултидисциплинарен подход за противодействие на трафика на хора чрез трансфер на знания и добри практики от държави-членки на шенгенското пространство и по-специално от норвежкия опит", цитирана от Фокус.

"Цялата политика е насочена към това да бъдем част от шенгенското пространство, а, когато това не е факт, страда нашата система, но и цялата европейска система за сигурност", посочи Кунева. Тя изрази надежда, че страната ни ще продължи активно да работи в областта на механизма за сътрудничество и проверка в областта на вътрешните работи и правосъдието. "Аз смятам, че през тези години България порасна и вече имаме знанието и волята да постигнем това, което считаме за правилно за страната ни. Трафикът на хора не е само европейски проблем, а световен и България е пряко засегната от него", допълни още Меглена Кунева.

С тази пресконференция се постави началото на проект за противодействие на трафика на хора на фондация Европейски институт, финансиран от норвежки финансов механизъм. На пресконференцията по представянето на проекта участват Камелия Димитрова, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора и Гайр Шьоберг, временно управляващ посолството на Кралство Норвегия в София. Основната цел на проекта е повишаване на капацитета на българските държавни институции в борбата с организираната престъпност, и по специално трафика на хора, чрез придобиване и повишаване на знанията на служителите. В реализацията на проекта ще бъдат обучени над 200 държавни служители от Окръжни и Районни съдилища и прокуратури, Държавната агенция за национална сигурност, Националната следствена служба, Дирекция "Миграция" и други институции, които имат основна роля в борбата срещу престъпността.