Избрани Новини
Жените страдат от жегите повече от мъжете
23-07-2015, 10:20
Снимка:pixabay.com
Автор:DobrichUtre.bg
Още по Темата:Нежният пол има по-висока вътрешна температура и затова не долюбва жежкото време
Гореща вълна удари България. Дни наред живакът на термометрите не пада под трийсет и няколко градуса. Защо жегите са опасни, какво се случва в тялото ни по време на адския пек и кои хора са най-застрашени от парещите лъчи? Това са въпросите, на които човек може да намери отговор в тазгодишния доклад на Световната здравна организация (СЗО), посветен на високите градуси и превенцията срещу тях.Кожата е първият орган на тялото ни, който посреща жегите и се опитва да се справи с тях. Когато градусите се повишат дори с един, това се отчита от множеството терморецептори, които са разположени по най-големия ни орган и оттам информацията стига до хипоталамуса, където е разположен и центърът за регулиране на телесната ни температура. Отчитайки, че му е прекалено топло, организмът ни веднага задейства механизми за охлаждане. Това са разширяването на съдовете по кожата и потенето. Така към кожата се насочва повече кръв за сметка на други важни органи като коремните. Целта на това движение на кръвта е да насочи топлината в тялото ни от вътрешността към периферията на организма. Това обаче причинява огромен стрес на сърдечно-съдовата система, особено при болни хора. При потенето пък човек може да стигне до момент, в който да губи по 2 л течност на час. При това, тя е богата на калий и натрий, което допълнително натоварва сърдечно-съдовата система.
Адаптацията на организма към топлото време може да отнеме от 2 до 6 седмици и включва настройката на сърдечно-съдовата, ендокринната и бъбречната система. А пълното свикване на организма с несвойствена температура отнема няколко години. Затова не е никак чудно, че прекалената жега може да доведе до сърдечен удар и смърт. Сред по-леките последствия са обривите, преумората, отоците, припадъците и гърчовете .
Също така жегата може да доведе до жестока дехидратация и да помогне на образуването на тромби в кръвта. Отделно може да влоши състоянието на хората с хронични белодробни, сърдечно-съдови, бъбречни и психиатрични проблеми.
Според проучвания нежният пол е по-уязвим от жегите, особено в напреднала възраст. По принцип жените имат по-висока вътрешна температура и може би затова са по-малко толерантни към високите градуси. По-застрашени от горещините са и хората, които пият лекарства. Причината е, че медикаментите влияят на организма по много начини. Те могат да променят терморегулаторния механизъм на тялото или да доведат до замайване, промени в поведението. Също така лекарствата влияят и на сърдечно-съдовата система, някои потискат потенето или парасимпатиковата нервна система, бъбречната функция и т.н. Жегите също така могат да променят тяхното действие, както и токсичност.
Съвети за оцеляване в жегите:
* Стойте далеч от слънцето между 11 и 16 ч. Ако излизате, търсете сянката, сложете крем, лек шал, памучни дрехи и не се претоварвайте.
* Пийте много вода, спрете алкохола, кафето и топлите напитки - яжте салати, плодове.
* Вземете студен душ, пръскайте се с вода, увийте мокри дрехи около гърба и врата си.
* Охладете дома си, сложете термометър в стаята, дръжте затворени прозорците, които са огрети от слънце, отваряйте ги вечер, пускайте пердетата.
* Изгасете всички ел.уреди, които не ви трябват, защото генерират топлина.
* Сложете вкъщи цветя и съдове с вода, защото изпаряването на водата охлажда.
* Пускайте вентилатор само ако температурата е под 35 градуса, иначе ефектът е обратен.
* Съхранявайте лекарствата си в хладилника или в стая с температура под 25 градуса по Целзий.
* Ако се чувствате зле - замаян, слаб, неспокоен, с главоболие, преместете се на по-хладно място, премерете температурата си и пийте течности.
Топ Новини