Футуристичният Амфитеатър е готов за етно феста в Долен

Арт и Стил

03-08-2015, 17:07

Снимка:

©Фейсбук

Автор:

България Утре

Всичко от Автора

Включва конструктивни елементи от архитектурни скици на Леонардо

Новият амфитеатър в село Долен вече е готов за откриването на Transfiguration Festival (6-9 август) на връх Преображение - 6 август.Той, както и всички останали фестивални структури в родопското село, са изградени изцяло от натурални материали - камък, дърво, глина и плат, така че да бъдат в хармония с архитектурната цялост на историческия резерват и да стимулират културния обмен в региона.


В уникалния футуристичен дизайн на Амфитеатъра, дело на арх. Николай Маринов, са заложени и конструктивни елементи от прочутите архитектурни скици на Леонардо да Винчи. Амфитеатралните елементи, сцената и прилежащата инфраструктура са изградени поетапно и търпеливо, в съзвучие с местната строителна традиция като всеки камък е положен на ръка. Фестивалният комплекс включва и Кръгла сцена, изградена от дърво по проект на Стефан Парисов, на която в малките часове на нощта след края на програмата на Амфитеатъра, ще можем да видим едни от най-интересните електронни и акустични проекти в момента – Kliment, The Third Man, Vataff Project, The Science, MyTrip, Maica-Ra и др.
Самият Амфитеатър ще бъде открит с първия от 10 години насам концерт на Исихия, както и с изпълнения на Бalkansky с Теодосий Спасов.


Концертите на Амфитеатъра продължават 3 дни от 6 до 9 август и събират на едно място водещи имена в родната и чуждестранна уърлд/етно/ембинът сцена: родните Smallman, унгарците The Moon and the Nightspirit и гърците Villagers of Ioannina City на 7 август, Irfan и Кайно Йесно Слонце с премиери на нови албуми на 8 август и турците Baba Zula, които ще излязат на сцената след тях.


С прожекция във full HD формат на пълнометражния документален филм "Това е България“ Амфитеатърът се превръща в киноекран под звездите в заключителната вечер на фестивала – 9 август.


По време на богатата програма гостоприемните жители на село Долен буквално отварят къщите, дворовете и плевните си за лекции, презентации, ателиета по традиционни занаяти (керамика, коване, тъкане) и творчески работилници, в които посетителите на фестивала могат да вземат участие: изработване на нови музикални инструменти (Албена Баева и Рене Беекман), роботика (Роботев), основи на звука (Иван Шопов и Атанас Динчев от Мелформатор), ръчен ситопечат (Brave Moustache) и др.


През четирите фестивални дни калдъръмените улички и каменни зидове се превръщат в изложбено пространство за 24 ротационни изложби – творби на фотографа Ивайло Петров, изложба в памет на големия Кольо Карамфилов, събрани от АСЕМ архивни кадри от селото, скици от проучванията и дейностите в рамките на подготвителните лагери за фестивала и др.


В паузите между фестивалните вечери посетителите ще могат да избират между редица дневни активности: турове с велосипеди и коне, панорамна гледка от балон с горещ въздух, информативни обиколки на селото на два езика, почивка в хамачената градина и книжните щандове. Специално за деца са предвидени обучителни занимания по каба гайда и игрови обучения от "Бъдеще сега“.


Всички закупили билети за фестивала ще могат да ползват индивидуално място за паркинг и палатка срещу представяне на уникалния си идентификационен номер, получен по имейл след регистрация на сайта на събитието. Графикът на совалките, превозващи посетители на фестивала между локациите за настаняване ще бъде достъпен на сайта и Фейсбук страницата. На разположение на феновете е и група за споделено пътуване до село Долен, където могат да се предложат/намерят превоз от различни точки на страната.


Билети за Transfiguration Festival се продават в мрежата на Eventim на цена 130 лева, където може да бъде намерено и ограничено количество еднодневни билети на цена от 60 лева. В деня на събитието ще могат да бъдат закупени и на място. Всеки, закупил билет за 6, 7 или 8 август, получава възможността да посети и събитията на 9 август. Деца до 12 години влизат безплатно с пълнолетен придружител.