Избрани Новини
Мастилото на касовите бележки е токсично
19-08-2015, 09:19
Снимка:pixabay.com
Автор:DobrichUtre.bg
Още по Темата:Всеки втори търговец по морето не издава касов бон
Химикалът бисфенол-А, който се съдържа в него може да е причина за увеличаване на стерилитета
Мастилото, използвани за отпечатването на касовите бележки, разписките от банкоматите и различните документи, увеличават риска от развитие на тежки заболявания като диабет, затлъстяване и дори рак. Родните учени твърдят, че химикалът бисфенол-А може да наруши функционирането на хормоните, увеличавайки риска от множество здравословни проблеми. Веществото вече бе забранено в бебешките шишета в Европа, пише БЛИЦ.
Медицината е на път да обясни резкия скок в заболеваемостта на хората в последните десетилетия. Оказва се, че виновник за това е високата концентрация на бисфенол-А в хартията на касовите бележки. Според родните онколози химикалът навлиза в тялото през кожата и се разпространява чрез кръвообращението до всички органи. Веществото се абсорбирало по-бързо, когато се съчетава с други вещества, сред които слънцезащитен крем, лосион за тяло или сапун.
Хората могат да погълнат това вредно вещество и ако си избършат устата, след като са държали касова бележка, предупреждават още лекарите. Най-опасни били ресторантите и магазините, тъй като човек рядко си мие ръцете, след като е платил сметката.
Химикалът бисфенол-А, въпреки че е забранен за използване в изработката на шишета за бебета, продължава да се използва не само в мастилото за отпечатване на касови бележки, но и в повечето пластмасови опаковки за храна, консервите, алуминиевите съдове и детски играчки. Той преминава в храната, особено ако повърхността на покритието е повредена или одраскана, както и при многократна употреба на пластмасови бутилки.
Медици от Националната онкоболница в столицата допълват, че по-киселите храни - като доматените пюрета, туршиите и рибата, влизат в съединение с лаковото покритие от вътрешната страна на консервата и поемат от химикала. Оттам той лесно навлиза в човешката кръвоносна система. По действието си върху организма бисфенол-А имитира ефекта от женския хормон естроген.
Това донякъде пък обяснява нарастващия брой на стерилни двойки, както и необяснимото повишаване на процента на хора с „нетрадиционна" сексуалност през последните десетилетия.