През 2015 г. няма загинали деца на пътя в София

Крими

12-09-2015, 05:58

Автор:

Sofiautre

Всичко от Автора

460 униформени ще бдят за сигурността на децата около училища и детски градини на 15 септември в столицата

При катастрофи в София от началото на годината няма нито едно загинало дете на възраст до 18 г. За това време са станали 115 катастрофи с участието на хлапета, при които са пострадали 120, сочи статистиката на КАТ, пише в. "24 часа".

“В тези инциденти се включват всички катастрофи с деца - като пешеходци, колоездачи или пътници в кола”, обясни инспектор Николай Крушарски от столичната Пътна полиция. За същия период миналата година е имало с 14 катастрофи и 20 ранени деца повече.

“Положителното е, че отбелязваме спад и при ранените, и при инцидентите”, каза Крушарски.

За да се запази тенденцията, инспекторът посочи няколко основни правила, които родителите трябва да обяснят на децата си за пътното движение. Най-важното според него е децата да бъдат научени отрано, че винаги трябва да се придвижват по тротоара и да пресичат само на пешеходна пътека или зелен светофар. Преди да мине от другата страна на улицата,

детето трябва да се огледа първо наляво, защото оттам идват по-близките до него коли, след това надясно и чак когато се убеди, че пътят е чист, да тръгне да пресича, припомня Крушарски. Това трябва да стане ходом, а не на бегом, за да може детето да спре, в случай че някоя кола лети по пътя. Ако прецени, че му е трудно да се справи само̀, добре е да потърси помощ от по-възрастен, съветва инспекторът.

За да дадат добър пример и да облекчат движението в София за първия учебен ден, от Пътна полиция ще изпратят катаджии край всяко училище. Те ще регулират движението, за да не се стига до задръствания, а ако се наложи, ще помагат с пресичането на децата и техните

родители

Пътни полицаи ще раздават на учениците и родителите им брошури с правила за безопасност.

Общо 460 униформени ще бдят за сигурността на децата около училища и детски градини на 15 септември в София, каза шефът на Охранителна полиция Борислав Муертов.

Служители на МВР проверяват 235 училища и 144 детски градини. Целта е да се установят необезопасените за движение участъци. Организират се и беседи с децата за вредата от наркотиците и проблема с бомбените заплахи, които са по-чести през пролетта.

Всички ученици с лъжливи обаждания на тел. 112 са хванати и спрямо тях са взети мерки.

Зам.-шефът на СДВР Антон Златанов призова ученици и родители да подават сигнали за всичко нередно, което забележат около училищата.

“Още от 7,30 ще има служители на Пътна полиция и пред всяко училище в София и ще останем там поне до 11 ч, докато се облекчи трафикът”, обяснява Крушарски. На 15 септември движението в столицата отново се засилва и инспекторът съветва всички водачи да тръгнат за работа в първия учебен ден с поне 30 минути по-рано и да бъдат толерантни към родителите и учениците, като намаляват пред школата.

За да може движението да е безопасно, най-важно е да се дисциплинират младите шофьори, категоричен е Крушарски. “Статистиката показва, че водачите между 18 и 22 г. правят най-много нарушения. Качват се на една мощна кола, нямат опит и практика зад волана, а натискат газта”, казва инспекторът. Именно това са и водачите, които според него най-често се качват в колата, употребили алкохол, и забравят да сложат коланите си.
Използването на смартфона по време на шофиране е друго от честите нарушения, извършвани от младите шофьори.

Готова е картата на гонките
Интерактивна карта на гонките в София са изготвили от КАТ, научи “24 часа”. На нея са отбелязани всички места в столицата, за които пътните полицаи са получавали сигнали за провеждане на нелегални ралита. За да ги спрат, катаджиите с помощта на колегите си от СДВР изпращат смесени екипи, които минават по няколко пъти нощем на местата, отбелязани на картата. Така патрулите респектират евентуалните желаещи да се състезават и до гонка дори не се стига.

Заради сериозната кампания срещу незаконните ралита в София голяма част от участниците се изнесоха в съседни областни дирекции на МВР, хвалят се от столичната Пътна полиция.

Все пак отчитат, че гонките още ги има, но са за къси разстояния и не са с публика. “Най-често говорим за състезание между 2 автомобила на някой от широките булеварди в тъмната част на денонощието”, споделят катаджии и обясняват, че докато стигнат, състезанието е приключило. След това обаче и новият сигнал се включва в картата за гонките и патрули минават и оттам.

Има какво още да се работи и по възможните санкции и наказания и за гонките по пътя, заяви вътрешният министър Румяна Бъчварова в парламента в петък. Тя обясни, че МВР ще наблегне на профилактиката. 

Регистрират крадени в чужбина коли у нас. По два крадени автомобила на ден хваща столичната Пътна полиция при опит за регистрацията им, разказаха пътни полицаи пред “24 часа”. “На ден регистрираме по 1300 автомобила при капацитет не повече от 500”, твърдят катаджиите и допълват, че на месец имат поне по 40 случая на опит за регистриране на крадени возила.

“Идва при нас човекът, който си е взел колата от чужбина, и иска да я регистрира. При проверката обаче се оказва, че е обявена за открадната, а рамата е пренабита”, разказват ченгетата. Обикновено това са автомобили луксозен клас – мерцедеси, беемвета, аудита. Возилата са крадени в чужбина и внесени у нас с пренабити номера. Новият собственик няма представа за измамата – той е последното звено в схемата, за която не знае. Преди това у нас е направена поръчка за крадене на определени коли, те се свиват от ловки апаши в чужбина и се връщат у нас. По този начин изгарят редица хора, които са си заплатили автомобилите. Те няма как да си получат нито парите, нито колата. Тя се конфискува и започва да се води досъдебно производство. То обаче е срещу неизвестен извършител, който обикновено не се открива.

“Имаме много добри резултати в хващането на крадени коли и затова самите апаши почнаха да ги регистрират по други градове”, казват от столичния КАТ.