Бизнесът: Има глад за кадри!

Безработните не отговарят на това, което търсят работодатели

Бизнесът у нас отчита глад за кадри. А в същото време безработицата в страната е 9,3 на сто.

Недостигът е на квалифициран персонал. Икономистите отчитат, че най-сериозен е в два сектора - строителството и промишлеността.

Близо една пета от предприятията в тези сектори не могат да намерят хора за свободните работни места, които са обявили.

Но не само. В сладкарско предприятия работят 20 души. Търсят се спешно помощник-сладкари. Половин година без успех са търсили и сладкар декоратор, показа бТВ.

„Вицът за седмете джуджета: влиза човек в гората и вижда три човечета - кои сте вие - единият казва гордо седемте джуджета. Защо сте само три - ми няма хора. Същото е и при нас, няма хора за нашите позиции", обясни Ради Стамболов, мениджър на предприятието за производство на сладки изделия.

Без подготвени кадри този цех забавя печеливши поръчки. Губи и много пари. А икономистите отчитат, че това е повсеместно в много производства. Страда и хазната, която би могла да събере повече данъци.

„Ако безработните отговаряха на това, което търсят работодателите, икономическият ръст щеше да е още по-добър", коментира икономистът Явор Алексиев.

Експертите очакват през следващите месеци фирмите да се въздържат от съкращения.

Икономистите призовават за спешни реформи в образованието - приемът по специалности да зависи от нуждите на икономиката и бизнеса.

„Субсидиите не трябва да се отпускат на глава, както е в момента, а в зависимост от постигнатите резултати на университета и на хората, които го завършват - това ще накара самите университети да бъдат по-внимателни не само в подбора си на кадри, но и в подбора си на специалности", каза Явор Алексиев.

Освен в специализираните производства, глад за кадри има и в търговията. Там обаче дефицитът не е толкова стряскащ.