Избрани Новини
Министър Василева откри модернизирания център на НИМХ – БАН в Плевен
06-11-2015, 13:27
Снимка:МОСВ
Автор:Plevenutre.bg
Още по Темата:Министър Василева получи сертификат за качество на услугите в МОСВ – БДС EN ISO 9001:2008
Министър Василева ще открие модернизирания център на НИМХ в Плевен
"Работим в изключително добра координация и партньорство с НИМХ”, заяви тя
Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева откри Регионалния прогностичен център на Националния институт по метеорология и хидрология при БАН в Плевен. Филиалът на НИМХ – БАН отговаря за Северозападна и Централна Северна България (включително водосбора на р. Янтра) и поддържа 290 метеорологични и хидроложки станции. В Центъра постъпват данните от измерванията на станциите, радарна и спътникова информация, резултатите от прогнозата на числени метеорологични модели.
„Работим в изключително добра координация и партньорство с НИМХ”, заяви министър Василева. Това е уникална форма за взаимодействие, която ни дава възможност да осигуряваме целево финансиране за работата на НИМХ и осигуряване на научната база. През годините на това сътрудничество бе постигнато много. Развива се и новата система за ранно предупреждение в Централна България, която се намира в Плевен. Съвместно с НИМХ работим и по изграждане на системата за ранно предупреждение в Горна Тунджа, допълни министърът.
Директорът на НИМХ – БАН проф. Христомир Брънзов сподели, че чрез информацията се следи както моментното състояние на нивото на реките, така и климатичните промени, които интересуват най-много обществото. Под контрол са явления като наводнения, силни ветрове и снегонавявания, които през последните години са много актуални в нашата страна, посочи професор Брънзов.
В рамките на трансграничния българо-румънски проект WATER и програмно финансиране от МОСВ, за нуждите на Регионалния прогностичен център бяха доставени и въведени в експлоатация автоматични телеметрични станции, хидрометрични витла, прецизни геодезични прибори и компютри. С новото оборудване бяха подобрени мониторингът и информационната среда и се създадоха единни стандарти и модели за прогнозиране на речния отток в Долен Дунав.