Плевнелиев пред "Индипендънт": Путин може да дестабилизира Европа през Балканите

Политика

16-11-2015, 07:10

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Той отхвърля идеята България да обвързва приемането на квота бежанци с влизането ѝ в Шенгенското споразумение

Русия тренира на Балканите започването на "хибридна война", целяща дестабилизиране на цяла Европа, предупреждава българският президент. Той настоява ЕС и НАТО да направят повече, за да контрират растящата заплаха от руска агресия."
Така Лори Холмс започва разказа си в неделния брой на в. "Индипендънт" за интервюто в София с Росен Плевнелиев. Българският държавен глава не е цитиран директно да казва, че Москва стои зад масираните кибератаки срещу български институции, но изданието го представя точно така.

"От 25 октомври насам интернет сайтовете на Министерския съвет, на парламента и ЦИК са атакувани масирано благодарение на безпрецедентни възможности. Малцина държави в света могат да организират подобни атаки", цитира думите му Холмс и обяснява, че така българският президент директно е посочил към руския си колега Владимир Путин.

"Най-ефективният и сигурен начин за Русия да дестабилизира Европа е през Балканите, така че Путин се е фокусирал върху това", казва Плевнелиев. "Посланието ни към ЕС, към генералния секретар на НАТО, към нашите партньори и западни съюзници е, че Балканите трябва да са в сърцето на европейската политика за сигурност. Направете повече за нас, за да си помогнете на самите себе си."

Плевнелиев казва още, че "от кримската криза имаме 10 пъти повече нарушения от руски военни самолети" в зоната за сигурност над Черно море и те са част от хибридната война чрез директна и косвена агресия срещу западните държави.

Българският президент критикува партньорите от НАТО, че не отвръщат достатъчно решително на тази хибридна война. Критики има и срещу партньорите в ЕС заради това, че не са в час със събитията в Близкия изток и Северна Африка, докато сирийската криза заплашва да ескалира още повече. "А ЕС трябва си повярва, че е глобална сила - той е най-голямата икономика в света и би трябвало да е един от най-големите играчи в световната политика (...) Събуждаме се твърде късно. ЕС трябва днес да се справя с рекорден брой кризи, а само ги регистрира и не ги решава."

Плевнелиев призовава и Турция да заеме по-активна политика за изпреварване на събитията в Сирия. "Турция е регионална сила и Реджеп Тайип Ердоган има да изиграе много важна роля в намирането на решение за Сирия." Президентът добавя, че на масата на смислени преговори би трябвало да седят САЩ, Русия, Иран и Саудитска Арабия.

По повод имигрантите Плевнелиев посочва, че само България и Германия регистрират чужденците съгласно Дъблинските правила, докато "не е такъв случаят с Гърция или Италия, нито с Хърватия, Словения, Македония, Сърбия, Унгария или Австрия".

До края на годината България очаква 20 000 нови бежанци (след приетите досега около 40 000) и Плевнелиев твърди, че те избягват страната заради строгото прилагане на правилата, а не че границата е в трудно проходими планински райони, а страната е най-бедната в ЕС, пише "Индипендънт".

Той отхвърля идеята България да обвързва приемането на квота бежанци с влизането ѝ в Шенгенското споразумение, защото след три неуспешни опита "сме разочаровани, че сме технически готови и покриваме нужните стандарти, а ни отхвърлят". Президентът смята, че отпадането на паспортния контрол по границите би подобрило значително 

икономическите перспективи на България, защото "страната ни винаги е слаба, когато е изолирана".

Разказът за срещата продължава с това, че Плевнелиев признавал проблема с високата корупция и нуждата от подобрена енергийна ефективност. Нови инвестиции в ядрена енергия "може да означават преговори в бъдеще с китайците", казва президентът според Холмс и добавя: "Но не мисля, че тези преговори са активни, в момента произвеждаме достатъчно енергия".

В интервюто е засегната и темата за полицейските протести и че каквито и международни успехи да отчиташ, вътрешна криза може да свали всеки политик. "Загрижен съм от това. Вече съм го виждал, когато платихме висока цена за нестабилността." Като казва, че ще стори всичко нужно да разреши проблеми, той добавя: Не съм само президент, но съм и инженер, а инженерите знаят едно правило - ако искат да решиш даден проблем, трябва да го посочиш ясно."