Избрани Новини
Банкер: Да не ви подлъгват ниските лихви
03-12-2015, 11:06
Снимка:©Pixabay
Автор:България Утре
Още по Темата:КЗП откри 350 подвеждащи клаузи в договорите за бърз кредит
Днес лихвите са на исторически ниски нива, което обаче не трябва да ни лъже, че може да си позволим повече кредити. Когато се оживи икономиката в Еврозоната, лихвите ще тръгнат нагоре, защото ЕЦБ ще започне да прибира парите, които е дала на пазара. Това прогнозира банкерът Левон Хампарцумян по Нова телевизия. Той предупреди, че лихвените индекси в различните валути днес са много ниски, но утре може и да не са.
По думите му в момента нищо не е рисково, ако си направите сметката. "Няма нужда да вземате кредит по такъв начин, че да ви остават пари за две кофички кисело мляко. Трябва да има буфери, за да се контролира ситуацията", допълни Хампарцумян. Банкерът твърди, че не е работа на БНБ да се бърка в цените на кредита, защото най-добре ги регулира пазарът.
"Депозитът, който имате в банката, се ползва за още един куп услуги - пазарувате онлайн, минавате безконтактно с карта при пазаруване в магазина, плащате за удобства", подчерта Хампарцумян. Банкерът призна, че и той има кредит.
Над 350 неравноправни клаузи в договори на фирми за бързи кредити е открила при проверки Комисията за защита на потребителите (КЗП), съобщи председателят и Димитър Маргаритов. Експерти ги определят като "уловки" , които поставят потребителя в неизгодна ситуация, пише "24 часа". Те могат да се крият в общите условия, допълнителните споразумения и въобще във всеки текст.
"Резултатите от проверките на инспекторите са много важни у нас и то точно сега, тъй като според проучвания всеки пети българин тегли кредит, за да посрещне Коледа и Нова година. Всеки втори пък купува подаръците през декември. Проверени са споразуменията и общите условия към договорите на 45 фирми за бързи кредити, а КЗП е наредила неравноправните клаузи да бъдат отстранени", съобщава още шефът на комисията.
Почти половината от дружествата - 21, са ги премахнали, без да е нужно да се завежда иск в съда.
За 17 от фирмите сроковете все още не били изтекли, като се очаква и те да прецизират клаузите. Срещу 6 от дружествата обаче ще бъдат предявени искове заради отказа им доброволно да отстранят неравноправните си клаузи.
"Много често търговците се изкушават да включват в общите условия клаузи, които правят кредитите предсрочно изискуеми, и то при неизрядност към трети лица, което е недопустимо", обясни Маргаритов.
Например някои кредитори слагали условия да се плащат редовно сметките към мобилни оператори. И кредитът можел да стане предсрочно изискуем, ако потребителят е длъжник към такава компания.
В други случаи кредитор изисквал от клиентите да платят лихвите до края на периода, а не само тези за времето, в което ползват заема. "Категорично потребителят не може да се поставя в подобно положение спрямо търговеца и да плаща нещо, което не дължи", обясняват от КЗП.
Търговците опитвали чрез общите си условия да включват и различни такси. Например потребители били задължавани да заплатят за това, че са били уведомени по телефона, че закъсняват с погасяването на месечната вноска. В закона за потребителския кредит обаче е записано, че се забранява събиране на такси и комисиони за действия, свързани с усвояването на кредита и с управлението му.
Установени са и случаи, в които търговци правят опит за ограничаване на автономията на договаряне на клиентите им с трети лица, ако това би влошило финансовото и икономическото им състояние. "Друг е въпросът, че преценката за това кога и как се влошава финансовото и икономическо състояние на един кредитополучател, също в част от анализираните от нас клаузи, е обтекаемо формулирано и чисто субективно като преценка", обясни Маргаритов.
Ако фирмите откажат да поправят условията си, КЗП доказва в съда, че тези условия са невалидни. Следващата стъпка обаче е потребителите, засегнати от клаузите, да съдят фирмите за възстановяване на сумите. "Те могат да бъдат лесно осъдени, когато имат влязло в сила съдебно решение, че клаузите са нищожни", смятат експертите от КЗП.
Договорът за бърз кредит може да се развали до 14 дни след сключването му, обясняват от КЗП.