ЦСКА на 33-о място, а Левски на 75-о в класация на УЕФА за отбори играли в КЕШ/ШЛ

"Армейците" три пъти отстраняват действащи европейски шампиони - Аякс, Нотингам и Ливърпул

В официалния сайт на УЕФА беше качен списък на най-успешните отбори, играли в турнира КЕШ/Шампионска лига за периода 1955-2015-а година. ЦСКА е единственият български представител в Топ 50.

"Армейците" заемат 33-ата позиция, докато Левски е 75-ти.
До средата на 80-те години ЦСКА беше сред първите 16 отбора на Европа.

"Червените" са взели участие в турнира цели 25 пъти и имат изиграни общо 98 мача, от които 41 са победи, 16 равенства и 41 загуби.

Най-доброто постижение на ЦСКА за КЕШ е класиране на полуфиналите. Това се случва два пъти - през 1967-а и 1982-а година. През 1967 година "армейците" играят три срещи с Интер. Две от тях в Милано и София завършват по 1:1. Третата е в Болоня и "нерадзурите" печелят с 1:0.

През 1982 година "червените" срещат Байерн. В София повеждат до 18-ата минута с 3:0 на баварския колос. В края на срещата ЦСКА печели с 4:3. В Мюнхен съдията подпира баварците, които печелят с 4:0.

ЦСКА е единственият български отбор, който е детронирал три действащи европейски шампиони. През 1973 година "Червените" отстраняват трикратния носител на КЕШ Аякс  след 0:1 в Амстердам и 2:0 в София. в 68-ата минута Димитър Марашлиев бележи първото попадение,а в 116-ата минута Стефан Михайлов нокаутира амстердамци. През 1980 "армейците" побеждават на два пъти Нотингам на Брайън Клъф с по 1:0 след голове на Цецо Йончев в София и Ружди Керимов в Нотингам. През 1982 година ЦСКА отстранява Ливърпул след загуба на "Анфийлд" с 0:1 и победа в София пред 70 000 зрители с 2:0 след две попадения на Стойчо Младенов.
ЦСКА има и полуфинал за КНК през 1989 година срещу Барселона. Тогава Стоичков е видян от Йохан Кройф, който го взима на "Камп Ноу" и започва историята на Камата...