Китай работи по наистина нестандартна бизнес идея. До 2050 година съвместно с международни партньори страната иска да изгради глобална електрическа мрежа. Това съобщи шефът на китайската електрическа компания State Grid Corporation of China (SGCC) Лиу Женя по време на конференция в Берлин, предаде Die Welt, цитиран отmoney.bg.

По време на конгреса заедно с германския Съюз на електротехниката се обсъжда възможността светът да бъде свързан през следващите десетилетия чрез мрежи с ултра високо напрежение, по които да тече предимно ток, произведен от възобновяеми енергийни източници. Това е втората конференция по тази тема след предишната в САЩ.

Още през септември китайският президент Си Дзинпин спомена идеята за обща световна енергийна мрежа пред Генерална асамблея на общото събрание на ООН. Става дума за международен общ проект, тойто да допринесе за разпределението на зелената енергия и увеличаването на благосъстоянието на света.

Както стана ясно по време на форума в Берлин, идеята може да бъде въведена на три етапа. До 2020 да бъдат свързани мрежите на регионални нива. До 2030 да бъдат създадена голяма база от възобновяеми енергоизточници по света, след което да бъдат направени връзки между континентите, обясни Лиу. Между 2030 и 2050 да бъдат изградени и връзките в самите континенти.

Лиу спомена и построяването на огромни вятърни паркове на Северния полюс, които да бъдат свързани със соларни панели по Екватора. Това ще стане чрез мрежи с ултрависоко напрежение от 800 000 до 1 100 000 волта.

State Grid Corporation of China е един от най-големите работодатели в света. В компанията работят 1.5 милиона души. Международните амбиции на концерна не са от вчера. Компанията увеличи значително своята сила и се изкачи от 40-то на 7-мо място в класацията на Forbes за най-големите концерни в света.