Оредяха редиците на протестиращите срещу поскъпването на винетките

Те изпратиха жалба до омбудсмана

Доста по-малко бяха днес участниците в четвъртия протест срещу поскъпването на винетките в Добрич. Те приеха жалба, която ще изпратят до Националния омбудсман Мая Манолова. Следващата седмица добричлии ще се включат в националния протест, който ще се проведе пред Народното събрание в столицата. Ето и целия текст на жалбата до омбусмана.

„Г-жо Манолова, Министър Павлова обяви, че закупуването на винетен стикер е доброволен акт. Именно срещу това възразяваме и настояваме за Вашата намеса, защото според съществуващата в страната пътна мрежа, придвижването от всяко едно населено място до друго, както и до общински или областен център се извършва по републиканска пътна мрежа, за която е нужен винетен стикер. С едноличният акт от страна на министър Павлова и подкрепата на правителството се нарушават конституционните права на хиляди граждани на  Републиката, които живеят в малки населени места и села. Считаме, че е неправомерно увеличението на винетните стикери на фона на пенсиите, които вземат родителите ни и това ги обрича на невъзможност да посещават здравни заведения и аптеки в общинските центрове. Ако е доброволен акт закупуването на винетка, то държавата трябва да осигури алтернативни пътни артерии от населените места до общински и областни центрове, за които няма да е нужна винетка, а такива няма. Разбрахме, че заплащането на винетка не е задължителен, а доброволен жест. Но нашият въпрос към Вас е : как хората ще се придвижват от едно населено място на друго, ако нямат закупен винетен стикер? Нашите възрастни родители, които живеят в близките населени места, които са пенсионери и в не добро здравословно състояние и им се налага често да идват на прегледи в града, както и майки с малки деца? Също така, на всеки се налага да отиде по спешност до болница, да отиде на преглед, да си закупи лекарства, да отиде до банка, училище, дори до магазин, които се намират в най-близкото населено място:” Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.(3) Държавата закриля здравето на гражданите и насърчава развитието на спорта и туризма „-тук искам да вметна, че в създаването на спорт, Държавата се е погрижила много добре за нас- ние тренираме ежедневен Офроуд по извънградската автомобилна мрежа, която я имаме благодарение на дългогодишното ни заплащане за тези, така специални, трасета!

Та нали на нас, като граждани, ако нямаме закупен такъв стикер, ще ни бъде наложена санкция! По този начин Държавата не се ли опитва да ни изнуди да си закупим винетка:” Чл. 29. (1) Никой не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение, както и на насилствена асимилация.”?Не се ли опитват да ни направят престъпници, ако се движим по пътищата без заплатена винетка? Не е ли нарушена Конституцията в която се казва:  Чл. 35. (1) Всеки има право свободно да избира своето местожителство, да се придвижва по територията на страната и да напуска нейните предели. Това право може да се ограничава само със закон, за защита на националната сигурност, народното здраве и правата и свободите на други граждани.

Смятаме, че не е спазен и друг важен член :” Чл. 60. (1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество.”. Аз лично не виждам някой да се е съобразил с доходите на семействата, тенденцията е за обедняване на гражданите, а ние в очите на Държавата, наблюдаваме динамично вдигащи се данъци, такси, налози и др. подобни:”  Чл. 7. Държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица?”

На тези граждани, които не си закупят винетки и ползват автомобилите си само в града, как ще им бъде възстановен пътния данък от акциза на горивото, защото ние като си зареждаме гориво пак плащаме пътен данък в размер на 0,10-0,17 лв. на литър гориво? От 8 години ние си плащаме тези винетки а от 20 години и почти нищо не е пипнато в нашия регион, и няма дори план и надежда да бъдат ремонтирани в следващите поне няколко години.

Мисля, че е редно да се намесите в тези незаконосъобразни и нецелесъобразни решения от страна на Лиляна Павлова и нейното Министерство. Надявам се, че аргументите са достатъчно основателни  за справедливо решение на този абсурд!”