7 здравни правила, които спокойно може да бъдат пренебрегнати

Животът

09-01-2016, 13:41

Снимка:

pixabay.com

Автор:

DobrichUtre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

Опасна ли е мъглата за нашето здраве?

На Изток - здраве, на Запад - любов

Някои от тях са твърде остарели, други – откровена пропаганда

От всички страни ни засипват със съвети как да живеем правилно. Оказва се обаче, че дори е опасно, ако ги изпълняваме безприкословно. 

Да спим по 8 часа   

Твърдението, че за да бъдем бодри и здрави са ни необходими 8 часа сън отдавна е устаряло. Според учени от Американската академия за медицина на съня (AASM), пребиваването в обятията на Морфей не бива да бъде повече от 7 часа. 

Да се ядат мюсли и всякакви бързи каши на закуска 

Докато рекламата тръби за диетичната ценност на тези продукти, учени от различни страни доказват обратното. Според тях количеството на захарта, солта и консервантите в сухите закуски превишава допустимите норми. 

Да се чистят зъбите след всяко хранене

Тези, които мият зъбите си постоянно, а не само сутрин и вечер, трябва да се вслушат в съвета на учените и да понамалят старанието си. По данни на клиниката Майо, чистенето на зъбите е вредно за емайла им, ако преди това сте яли портокали, лимони или други кисели продукти. Лимонената киселина отслабва зъбния емайл и четката за зъби може да повреди защитната обвивка. Затова зъбите може да се мият поне половин час след като се употребявали кисели храни. 

Сутрешно бягане 

Бягането е полезно по всяко време, а не само сутрин. Затова не трябва да се вторачвате само в сутрешния джогинг, тъй като той в отделни случаи може дори да се окаже негативен за здравето. Това важи за хората с нестабилен сърдечен ритъм. Но даже здрав човек не бива да скача от кревата и да нахлузва веднага маратонките. Организмът трябва да се събуди, защото тялото може да реагира по непредвидим начин. Най-малкото с главозамайване и тахикардия. 

Да се яде риба веднъж седмично 

Учени от Харвардския университе са изчислили потенциалната вреда от изкуствено отгледаните риби. Те живеят без да се движат много, хранят се с изкуствени храни от животински произход. Заради застоялия начин на живот започват да боледуват и гледачите им  ги освестяват с всякакви антибиотици. Правилният избор - това е риба родена и пораснала на свобода, но като правило тя е доста по-скъпа и не всеки може да си я позволи всяка седмица. Затова е по-добре да купите парче проверено и качествено месо.

Да се пере при минимална температура 

Ако се вярва на еколозите режимът „ежедневно пране” (при 30 градуса) икономисва водата на планетата и вашите пари за електричество. Но микробиолозите препоръчват максимално гореща обработка на прането. Защото на някои микроорганизми при 30 градуса нито им е студено, нито им е горещо и те преспокойно се прехвърлят в пералнята от една вещ на друга. 

Да се пият по 2 литра вода в денонощие 

Препоръките за прословутите 8 чаши вода дневно, отдавна са проглушили ушите на читателите и зрителите на здравните издания и телевизии. Няма спор – попълването на водните запаси на организма е полезно. Но няма да се случи нищо страшно, ако главният съвет на диетолозите бъде игнориран. 
Професор Хайнц Валтин от Дортмунския медицински университе се е опитал да намери някакви доказателства или изследвания, потвърждаващи жизнената необходимост от тази препоръка. Ученият не е открил нищо подобно, но е споделил предположенията си, че съвременните съвети са следствие от недоразумение още от 1945 г. 
Именно тогава Отделът по хранителните проукти и храненето към правителството на САЩ пресметнал дневната норма вода на база съотношението 1 мл на 1 кал. При средна употреба на 1900 калории дневно се получили и прословутите 1900 мл вода. Но диетолозите пропуснали да отчетата в сметките си, че по-голямата част от влагата постъпва в човешкия организъм заедно с храната. Едва през 2004 г. Отделът признал грешката си и преразгледал препоръките си. Сега лекарите съветват да не се пропуска хранене, а жаждата да се утолява тогава, когато се появява. .
В края на краищата здравословният начин на живот  е съвкупност от дреболии. И да се следват безбройните правила и съвети за оздравяване и отслабване едва ли е разумно. Най-важното е да отсеете от този информационен окен това, което ви е необходимо, пише zdrave.to.