Избрани Новини
Става все по-трудно да се намери работа
Хората без образование чакат на борсата четири пъти по-дълго от висшистите
Въпреки намалението на безработицата в страната през миналата година спрямо 2014 г. хората прекарват по-дълго време на трудовата борса, преди да намерят работа. Най-тежко е положението за безработните, които нямат образование или имат завършен четвърти клас, защото при тях намирането на работа отнема най-дълго време - те прекарват в бюрата по труда четири пъти повече време, отколкото хората с диплома от университет. Средният престой на регистрираните безработни в бюрата по труда през 2015 г. е малко над 10 месеца, или се е увеличил с над един месец за една година. Това показва справка на Агенцията по заетостта, изготвена за "Сега". Данните потвърждават тенденцията за увеличаване на дела на продължително безработните у нас - тези, които са без препитание повече от една година. Към края на годината те са над 42 на сто от всички, или над 139 хил. българи. В половината от случаите (48%) продължително безработните са хора в предпенсионна възраст - над 55 години.
Към края на декември официалната безработица у нас бе 10%, което означава, че 324 хил. българи са регистрирани в бюрата по труда.
Най-трудно в бюрата по труда се намира препитание за хората с начално или без никакво образование - средният им престой в Агенцията по заетостта е почти година и половина. За сравнение: безработните с висше образование успяват да намерят подходяща позиция средно за пет месеца. Българите със средно професионално образование престояват по-дълго на трудовата борса от лицата със средно общо образование - съответно 8 месеца и малко над 6 месеца. "Това показва, че професионалното образование на много от регистрираните безработни не е актуално и не съответства на търсенето в момента", коментират от Агенцията по заетостта.
Според квалификацията престоят на пазара на труда също е различен - специалистите стоят по пет месеца в бюрата, хората с работническа професия по малко от 9 месеца. За безработните без квалификация обаче престоят е над една година (по 14 месеца средно).
Хората над 55 години са търсили работа средно по 15 месеца миналата година, докато за младежите до 25 години са били нужни малко над пет месеца средно, за да намерят работа.
Безработицата се различава драстично по области. Според данните на АЗ най-кратко време, преди да намерят позиция, стоят в бюрата по труда в Софийска област - малко над 4 месеца. В Сливен, където чакат най-дълго, средният престой на борсата е близо 17 месеца. В Сливенска област обаче не е най-голямата конкуренция за една свободна позиция - тук на 20 безработни се пада по една заявена позиция, докато в област Перник например 34 безработни се борят за едно място.