Избрани Новини
Мистерията с безследно изчезналия Йоско Исаев се заплита още повече
18-03-2016, 09:14
Снимка:мвр
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:Дъщерята на Йоско Исаев: Не са ни искали откуп, изчезна сякаш в нищото
Случаят се заплита! Издирват и съдружника на изчезналия плевенски бизнесмен Йоско Исаев
50-годишният биснесмен изчезна на 10 септември 2015 г. след среща в София със съдружника си Робърт Трейн
Частни съдебни изпълнители са описали имущество от завод “Плевенски хляб”, където Исаев е съдружник с избягалия в Германия Робърт Трейн. Причината е дълг на фирмата им към офшорната компания “Ки Лайн Холдингс” (Панама) от 2009 г. На 13 срещу 14 март в 3 часа през нощта частните съдебни изпълнители Петьо Петков и Виктор Стоянов влизат в завода по спечелено дело срещу “Плевенски хляб”. Придружава ги адвокат Иван Филипов, който е представител на фирмата с пълномощно от Робърт Трейн. С длъжностните лица има и около 30 здрави момчета, пише "24 часа".
Оттук нататък версиите на двете страни се разминават. Съпругата на издирвания Исаев е категорична, че действията на адвоката и на съдебните изпълнители са незаконни. Адвокат Иван Филипов пък твърди, че всичко е законно - “Плевенски хляб” ООД има дългове за 5,5 млн. лв. и кредиторите са в правото си.
50-годишният Йоско Исаев изчезна безследно на 10 септември 2015 г. след среща в София със съдружника си Робърт Трейн. Двамата имат съседни къщи в луксозен комплекс в полите на Витоша. Джипът на Йоско Исаев беше открит няколко дни по-късно на паркинг в столичния кв. “Мотописта”. 6 месеца по-късно обаче от него няма и следа, а в прокуратурата има досъдебно производство за отвличане срещу неизвестен извършител.
След като Йоско Исаев изчезва, криминалистите започват да търсят съдружника му Робърт Трейн, за да го разпитат. Той обаче също не е открит. До този момент не е разпитван. Оказва се, че на 11-и, ден след изчезването на Исаев, Трейн напуска България и сега живее в Дюселдорф.
Два месеца по-късно той подписва пълномощно на адвокат Иван Филипов да го представлява като съдружник в “Плевенски хляб”. Пълномощното е оформено при консула на България във Франкфурт Любомир Петков. Той е брат на частния съдебен изпълнител Петьо Петков, който влиза в хлебозавода в 3 ч през нощта за опис на имущество по изпълнително дело на панамската офшорка “Ки Лайн Холдингс” срещу “Плевенски хляб”.
Там е била и адвокат Руслана Стефанова, представител на “Ки Лайн Холдингс”, на която “Плевенски хляб” дължи 500 хил. лв. плюс неустойки по сключения през 2009 г. договор. Тя твърди, че представителите на МВР и частния съдебен изпълнител са срещнали отпор, обвинявани са в престъпления и в крайна сметка от хлебозавода са взети само 6 микробуса от общо 34 и една машина от общо 6. Иззетите машини били на съхранение.
Съпругата на Йоско Исаев Албена разбира от охраната, че в хлебозавода посред нощ са пристигнали частни съдебни изпълнители, адвокати и техни помощници и те искат да влязат вътре. Става скандал.
Заради среднощния екшън в “Плевенски хляб” и двете спорещи страни сигнализират институциите за извършени закононарушения от другата страна. Албена Исаева и дъщеря ѝ Виктория дори пишат до министър Захариева, под чийто контрол са частните съдебни изпълнители.
Твърдят, че в 3 ч през нощта съдебните изпълнители, адвокат Стефанова, която представлява офшорката кредитор, и пълномощникът на Робърт Трейн - Иван Филипов, са се държали агресивно, като се опитали да вземат бусове, собственост на лизингодател, а не на “Плевенски хляб” ООД.
“До момента не е предоставен за подпис на “Плевенски хляб” ООД нито един от документите, създавани по време на двукратната инвазия. Адвокат Филипов отказва да върне отнетите части и елементи от оборудване, неописани в списъка на вещи по особения залог”, казва Албена Исаева.
"Като заложен кредитор не успяхме да удовлетворим вземанията си. Имаме признание от управителя и съдружник за съществуването на дълга. Действията от тази нощ са законосъобразни от наша страна. Пречиха ни по всякакъв начин, и то лица без представителна власт. Г-ца Виктория Исаева не е управител на “Плевенски хляб”, такъв е бил баща ѝ”, казва адвокат Стефанова, представител на офшорната компания “Ки Лайн Холдингс”. След изчезването на Исаев Филипов става пълномощник на “Плевенски хляб” с подписа на Робърт Трейн.
Като представител на изчезналия си баща съдът конституира 21-годишната Виктория Исаева. Адвокат Стефанова отказва да разкрие кои са собствениците на офшорката, към които фирмата на Исаев и Трейн е задлъжняла през 2009 г. Според адвокат Филипов, който защитава интересите на Трейн, парите са били дадени за общ бизнес, но “Плевенски хляб” не изпълнил задълженията си. Сумата била търсена и през 2011 г., когато била погасена частично.
През 2009 г., когато “Плевенски хляб” получава 600 хил. лв. от “Ки Лайн Холдингс”, адвокат Иван Филипов и Йоско Исаев са в отлични отношения помежду си. Тогава имената им бяха замесени покрай арест на прокурор и и бизнесмен от Плевен. Исаев предал подкуп на двамата, за да бъде прекратено разследване срещу едър земеделец, и беше свидетел по делото.
В отношенията между “Плевенски хляб” и офшорката “Ки Лайн Холдингс” е намесен и 36-годишният Веселин Попов, който в края на 2015 г. е осъден на първа инстанция за разпространение на наркотици.
Офшорката прехвърля вземането си на Веселин Попов, а след две седмици той отново го цедира на “Ка Лайн холдингс”. Същият е подписал и искането за откриване на процедура по опис на имуществото на “Плевенски хляб” ООД.
Адвокат Стефанова, която представлява компанията, не обясни какво общо има Веселин Попов по сделката на спорещите страни. На 2 февруари 2010 г. той изпратил по куриер 10 г хероин. Ченгетата обаче контролирали пратката и заловили получателя. Безспорно е установено, включително и с видеокамери, че изпращач на пратката с дрога е бъдещият заложен кредитор Веселин Попов. Присъдата му е 2 г. затвор и се обжалва пред апелативния съд в София.