Избрани Новини
Краят на приказката "Албена"
02-04-2016, 00:03
Снимка:DobrichUtre.bg
Автор:DobrichUtre.bg
Още по Темата:Топ готвач от „Корабът на мечтите” акустира в Албена
Конфликт между мениджъри раздира курорта
"Раз, два, три - багажа събери!" е реклама на морския курорт "Албена", която се въртеше по радиото в края на 90-те, малко след приватизацията му. Сега призивът отново е актуален, само че е адресиран към един определен човек, и то съвсем не с покана да отдъхва на някой шезлонг. След 35 години в управлението на дружеството финансовият му директор и непряк, но крупен негов съсобственик, Ивелина Грозева, е заставена да напусне от другия важен фактор в ръководството - изпълнителния директор Красимир Станев. Той контролира и "Албена холдинг", някогашното работническо-мениджърско дружество (РМД), което е мажоритарният акционер в публичната курортна компания.
На мястото на обичайните при такива обстоятелства благодарности за свършената работа от соца досега към дамата летят обвинения, че едва ли не иска да разпарчетоса елитния курорт "Албена" и да го превърне в онова кресливо и неугледно място, което са "Слънчев бряг" и "Златни пясъци" по Южното Черноморие. Или поне това е трактовката на Станев, застъпена на общото събрание на акционерите на "Албена холдинг". Същевременно гледната точка на Грозева е, че тя води битка за повече права за малките собственици на дялове в РМД-то. В момента структурата на контрол е такава, че ръководството може да парира всеки опит за различно мислене и почти еднолично да решава какво ще се прави с печалбите - дали ще се разпределят като дивидент или не.
Конфликт като този от кухнята на "Албена" не е нещо необичайно за корпоративния свят, но не може да остане незабелязан по няколко причини. Основната е, че компанията досега се считаше за оазис на стабилното корпоративно управление на Българската фондова борса. Пазарната му капитализация от около 200 млн. лв. е до голяма степен отражение на дълго градените усещане за визия, добър имидж и доверие у инвеститорите. И по ирония като страна в неясно от какво точно породения мениджърски конфликт влиза един от най-големите институционални инвеститори - пенсионната компания "Доверие". Дневният ред на предстоящото общо събрание на "Албена" предвижда мястото на Грозева в борда да бъде заето от свързана с пенсионното дружество, което ще бъде представлявано от председателя на съвета на директорите на "Доверие" Даниела Петкова. Стъпката е много необичайна в практиката на големия институционален инвеститор и може да се тълкува като опит за овладяване на ситуацията, преди да е излязла от контрол. Което е втори повод за внимание, още повече че събитията са в зародиш и развръзката предстои.
Причина или следствие
За разрива в отношенията между дългогодишния тандем Красимир Станев, който е лицето на "Албена", и Ивелина Грозева, която бе дясната му ръка в сянка, говори протоколът от общото събрание на "Албена холдинг", проведено на 7 март тази година. Това е някогашното РМД "Албена 2000", създадено преди 20 години, за да участва в приватизацията и управлението на курорта и което в момента държи дял от 54% в публичното дружество. На извънредното заседание акционерите отстраняват Грозева от Съвета на директорите на "Албена холдинг". Мотивът е "диаметрално противоречива концепция за развитие на дружеството".
От цитираните в протокола изказвания става ясно и каква е въпросната концепция - притежателите на привилегировани акции без право на глас в общото събрание (каквито са почти половината от всичките в холдинга) да получат пряк достъп до акциите на "Албена" АД, пропорционално на участието им. При сегашната структура те се явяват акционери в акционера на "Албена", което ги прави инвеститори в непублично дружество, без възможност да продадат дяловете си и без възможност да получават пряко дивиденти от "Албена" - а да стигнат пари до тях, трябва и самото "Албена холдинг" да реши да им ги разпредели. Привилегированите акции обаче не им дават никакви права при вземането на решения в групата, докато обикновените са под контрола на Станев и семейството му. За целта Грозева предлага да се направи преструктуриране на дружеството чрез отделяне. Самата тя е лично заинтересована това да се случи, тъй като държи 19.6% от капитала на холдинга, по-голямата част чрез привилегировани акции.
Предложението й за преструктуриране е отхвърлено от мнозинството гласимащи в общото събрание, но очевидно е разбунило и други малки акционери, защото все пак на събранието се гласува промяна на режима, който вече дава възможност на притежателите на привилегировани акции да ги продадат на трети лица. Потърсена с молба да разясни намеренията си, Ивелина Грозева каза за "Капитал", че в тези си действия има подкрепата на 33% от акционерите в РМД-то.
"Аз като един от основателите на "Албена холдинг" - мажоритарният собственик на различните бизнеси и компании под марката "Албена", бих искала да имам възможността по всяко време да разполагам със своя дял по адекватен и ликвиден начин. Затова смятам, че всички акционери в "Албена холдинг" трябва да могат да упражняват свободно и независимо от мениджърите и мажоритарните акционери правата върху собствените си акции. Освен мен има и други големи и малки акционери, над 33% от капитала на дружеството, които се интересуват от тези въпроси. Точно това мое разбиране мотивира предложенията ми на общото събрание на "Албена холдинг" особено заради изключително рестриктивния устав, който сериозно ограничаваше правата на акционерите."
Според Красимир Станев всеки акционер в дружеството е свободен да отстоява правата си, стига да не накърнява правата на останалите. В телефонен разговор той обясни, че основното му притеснение е свързано с евентуалната загуба на контрол върху "Албена". Такъв бе граден съвсем целенасочено, като през 2009 г. "Албена холдинг" изтегли 7.5 млн. лв. банков заем, за да изкупува от борсата акции на "Албена" и така успя да окрупни мажоритарен пакет от 46% на 54%. По думите на Станев това ще даде силна позиция на холдинга, в случай че се появи стратегически инвеститор, който да пожелае да се включи в развитието на курорта. На този етап такъв все още нямало.
capital.bg