Очакваме малко по-евтин Великден

Портфейл

16-04-2016, 06:23

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Доходът на домакинство с ръст от 2,9% през 2015 г.

Тази година посрещането на Великден ще излезе със 7-8% по-евтино. Пазарът е спокоен и балансиран, изненади не се очакват, прогнозира шефът на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, цитиран от в. "24 часа". И уточни, че винаги са възможни опити на спекуланти да вдигнат цените, но конкуренцията нямало да го позволи. Заради топлата зима имало много
по-голямопроизводство на зеленчуци в момента у нас, а и всяка ниша се запълвала веднага от внос.
Разбира се, основното за Великден не е салатата, а агнешкото. Производителите призовават българинът да си го купи директно от фермите.
“Можеш да видиш агнето, да си го избереш по порода, височина, цвят, да ти го заколят пред теб и да занесеш вкъщи здраве”, заяви шефът на Националната овцевъдна асоциация Бисер Чилингиров. Той обаче предупреди, че цената на килограм живо тегло вече се вдига.
Допреди седмица е била по 4,60-5 лв. без ДДС, а сега вече в Кърджалийско агнетата се продавали по 5,20-5,40 лв. Заедно с ДДС крайната цена стига 6,50 лв. Рандеманът на млечните агнета е 44-48%.
В магазините агнешкото е по 13-14 лв., но ще стигне и до 17 лв./кг за бут и разфасовки, прогнозира Чилингиров. Той посъветва месото да се избира внимателно, за да не бъде взето размразено агнешко, което се представя за прясно. При току-що закланото цветът е от блезодорозово до розово, мазнините са бели, а при натиск е еластично.
Замразяваното е по-синкаво и лигаво
Освен български агнета се предлагат и много румънски. Причината е, че те се продават с лев по-евтино от родните животни и дори докарани у нас стигат на 4,50 лв./кг живо тегло. Предприемчиви нашенци ги били вкарали още преди месец и сега ги угоявали.
“Това няма как да го спрем, но със сигурност българските агнета са по-вкусни”, коментира Чилингиров. Според него това, което изглежда евтино, винаги накрая ни излиза по-скъпо като разходи за здраве.
Както всяка година, и тази в магазините щяло да има голямо количество замразено новозеландско и австралийско агнешко.
“Те обаче не се знае колко време са стояли в някой военен резерв. Такова месо никога не го замразявайте, защото е опасно да се развият бактерии”, твърди шефът на българската овцевъдна асоциация.
Предприемчиви фермери предлагат и печено агне за 300 лв. по интернет. Месото е 14 кг, приготвено по италианска технология и изпечено в класическа пещ. Ако се избере този вариант, кило агнешко за великденската трапеза ще струва над 20 лв., но се спестява целият труд по приготвянето.
За опасност от стари полски яйца предупредиха наскоро от съюза на птицевъдите. Те можело да бъдат вкарани у нас след католическия Великден, който тази година беше месец преди православния. Асрокът на годност на яйцата е 28 дни
Иначе в момента цената за масовия размер М е 23-27 ст. за бройка. До празника не се очаква да поскъпват, има достатъчно българско производство, увери шефът на съюза на птицевъдите Димитър Белоречков. Според него агенцията по храните и НАП пазят строго границата, за да не допуснат продажбата на стари вносни яйца у нас.
“Българските яйца са на най-ниските цени в ЕС, затова вносни може да се вкарват само ако не се плаща ДДС или са за преработка, а се препакетират за прясна консумация”, твърди Белоречков. Изкупната цена на яйце от родна ферма била 12 ст. и не е променяна от 2 месеца. Българските птицевъди не давали трупно брашно и ваксинирали срещу салмонела кокошките, което не се правело в другите държави.

Цените на козунаците също няма да бъдат по-различни от миналогодишните.
“Те са в широк ценови спектър - като започнем от около 2 лв. и стигнем до 10 лв.”, обяви Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
В козунаците се слагали натурални продукти като яйца или яйчен меланж, а не химични смеси. Имало и масло, много захар, ядки, плодове, локум, шоколадов или мармаладов пълнеж. Кукушева препоръча да се търси само етикетирана продукция, защото в сектора има над 50% сива икономика, която ще опита да си пласира “козунаците”.
Сравнението на цените на останалите храни показва, че само захарта е по-скъпа с 19% от миналата година. Според експертите обаче на световните борси увеличението вече е спряло и затова нямало опасност да се отрази върху вафли и други сладкарски изделия.

Доходът на домакинство с ръст от 2,9% през 2015 г.
Общият доход на лице от домакинство е средно 4953 лв. през 2015 г., съобщи в петък Националният статистически институт. Това е ръст от 2,9 на сто спрямо предходната година. За последните 12 г. пък доходът нараства близо 2,2 пъти. За този период увеличението на парите от работни заплати е 3 пъти, а от пенсии - 2,5 пъти. Продължава тенденцията за намаление на дохода от домашно стопанство - около 6 пъти спрямо 2004 г.
През миналата година българските домакинства са похарчили 4666 лв. средно на лице. Това е с 3,5% повече в сравнение с 2014 г. За последните 12 г. разходите на домакинствата се увеличават 2,4 пъти.
За храна са изразходвани 1463 лв. средно на човек от домакинство. Относителният дял на разходи за ядене са 31,4% от всички. Това е намаление с 0,9 процентни пункта спрямо 2014 г. и със 7,9 на сто, в сравнение с 2004 г.
Разходите, свързани с жилището, са 839 лв. средно на лице. Това е ръст от 8,7 на сто спрямо 2014 г.
Увеличение на годишна база има и при разходите за алкохол и цигари - с 9,7%, за здравеопазване - с 5,5%, за данъци - с 5,8% и за образование, културен отдих и свободно време - със 7,6 на сто.
Промени настъпват и в потреблението на българските домакинства. През 2015 г. е намаляла консумацията на хляб и тестени изделия с 3,7 кг до 89,5 кг средно на лице. По-малко е потреблението и на плодове и зеленчуци - съответно с 2,9 и 2,5 кг. Увеличена е консумацията на алкохол от 28,4 на 29,2 л на човек и на цигари - от 603 на 647 броя.
За периода 2004-2015 г. около 2 пъти е нараснала покупателната способност при свинското, ябълките, пилешкото и яйцата.