Димитър Главчев участва в среща на Световната банка и МВФ

България се справя добре с проблема с бежанците и страната ни няма да допусне бежанска вълна

Това коментира зам.-председателят на Народното събрание Димитър Главчев (ГЕРБ) по време на Международната  световна годишна пролетна среща с парламентаристи, организирана от  Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ) във Вашингтон. Кризата с мигрантите от целия свят беше сред основните теми на форума, който събра над 150 шефове на парламенти от  70 страни. По време на форума участниците представиха и разискваха опита на собствените си страни за справяне с миграционните процеси, бедността, безработицата и образованието.  На форума присъстваха изпълнителният директор на фонда Кристин Лагард и шефът на Световната банка Джим Йон Ким.
Според експерти от Световната банка и МВФ усилията на страните трябва да се фокусират върху намаляване на безработицата и увеличаване на икономическия растеж, както да търсят стимули за повишаване на заетостта.  По време на международната конференция бяха представени резултатите на страни, които са отбелязали голям напредък в това отношение през последните месеци.  Водещи специалисти във финансовите институции коментираха, че е добре да се инвестира в сфери като инфраструктура, образование и здравеопазване. Правителствата на различните държави трябва да се справят в последните години и с геополитическите промени. Бяха обсъдени и данъчните системи и размерите на налозите в различните държави.
През 2015 г. реалният растеж на БВП на България достигна 3 на сто, като това е най-високата стойност от 2008 г. насам, коментира зам.-председателят на Народното събрание Димитър Главчев. Частните инвестиции под форма на жилищни сгради се прогнозира да нарастват, поради повишеното търсене на имоти и реалното нарастване на цените на жилищата, допълни той. „Общият бизнес климат се подобрява, наблюдава се повишаване на заетостта. Очакванията са безработицата да спадне до 8,6% през тази година“,  обобщи данните Главчев.
Парламентите имат основна роля  в изготвянето на политики и програми за борба с климатичните промени , коментираха участниците от форума. По думите на експертите правителствата в отделните държави трябва да се съобразяват  с нуждите на планетата. Облагането на тютюневите изделия и как да бъде описвано съдържанието на етикетите на храните също беше сред водещите теми. Бяха представени изследвания за връзките между нездравословните храни и заболявания на сърцето, рак, диабет и различни инфекции.