Станамира се класира за Рио, чакаме още наши боксьори

Другите наши боксьори и боксьорки ще имат втори шанс за Олимпиадата в Рио на квалификации в Баку и Астана

Световната шампионка Станимира Петрова е единственият български боксьор, спечелил квота за олимпиадата в Рио де Жанейро през август от европейския квалификационен турнир в Самсун (Тур). В кат. 51 кг Петрова победи на полуфинал с Тетяна Коб (Укр) по точки и си осигури участие на игрите, за които се класират първите две в трите олимпийски категории за жени. А във финала вчера Станимира загуби от олимпийската шампионка Никола Адамс (Вбр).
Шанс за квота имаше и еврошампионът Даниел Асенов (52 кг). Той не се класира за финала, но при мъжете от Самсун се класираха по трима в категория. Затова имаше бой между Асенов и другия загубил полуфиналист - Брендън Ъруин. Ирландецът се наложи по точки с 3:0 съдийски гласа.
Така Асенов се присъедини към Тинко Банабаков (49 кг), Стефан Иванов (56 кг), Елиан Димитров (60 кг), Симеон Чамов (69 кг), Кристиан Димитров (91 кг), Петър Белберов (над 91 кг) и Светлана Каменова (60 кг), които също не взеха квоти. Следващият шанс на мъжете е световният калификационен турнир в Баку (Азер, 14-26 юни), а за жените - световното първенство в Астана (Каз, 19-27 май).