Търновските данъчни ще проверяват собствениците на барове

Животът

21-05-2016, 07:00

Автор:

Velikotarnovoutre

Всичко от Автора

Собственици и управители на фирми, притежаващи дискотеки, ресторанти и барове ще проверява ТД на НАП във Велико Търново за съответствие на имуществото с официалните им доходи. Тези хора са избрани, тъй като фирмите им, които стопанисват заведенията, отчитат значително по-ниски обороти от средните. Това води до съмнения, че укриваният оборот от заведенията, върху който не са плащани данъци и осигуровки, се насочва към физическите лица. Всички фирми, попаднали в извадката, отчитат никаква или минимална печалба, осигуряват персонала си на минималния осигурителен доход, а собствениците им са придобили скъпо струващо имущество. С неотчетените в заведенията приходи често са финансирани  покупки на имоти, луксозни автомобили, яхти и подобни скъпи придобивки, допълват от НАП.           

Сред някои от характерните примери е собственик на две фирми, които стопанисват заведения, които са на загуба в последните 5 години, но физическото лице е придобило имущество за над 1,2 млн. лв. Анализ на НАП сочи също, че в сектора на питейните заведения, приходи укриват 85% от търговците, което носи годишни загуби на бюджета от близо 14 милиона лева. 
За целта, от 2008 година в НАП има въведена система за управление на рисковете от неспазване на данъчното и осигурително законодателство и програма за мерките, които ще предприеме НАП през 2016-та и 2017 година за намаляване нивата на риск. Благодарение на изпълнението на програмата, за периода 2010 – 2015  броят на рисковите лица е намалял с 18%  г. Програмата обхваща област “сива икономика и укриване на печалби“. В нея фигурират 22 риска, групирани в 3 области, между които и „питейни заведения“. 
При извършване на проверки за съответствие на имущество и доходи данъчните оценяват цялото налично имущество на домакинството – имоти в страна и чужбина, превозни средства, банкови влогове, издръжка на живота, включително екскурзии в чужбина, като извършените разходи се съпоставят с официално декларираните доходи. Ако стойността на имуществото надвишава доходите, недекларираната разлика се облага с данъци и осигуровки за последните 5 години заедно с лихвите, а когато има данни за данъчни или осигурителни престъпления, НАП сезира прокуратурата за започване на наказателно производство.   

За 2016 година ТД на НАП във Велико Търново изпраща уведомления до 225 лица за организация на контролна дейност във връзка с риска „питейни заведения“. Също така за територията на 6-те си офиса и във В.Търново териториалната дирекция е планувала общо 60 оперативни проверки, както и 15 физически наблюдения на питейни обекти. Инициирани са и 10 ревизии на физически лица и търговски дружества, като в хода на възлагането стават ясни конкретните лица. Извън действията, свързани с управлението на риска при питейните заведения, приходната агенция В.Търново извършва в ежедневната си дейност множество проверки, ревизии и оперативни проверки на задължени лица.