Самолетът на слънчеви батерии „Соларен импулс -2” отлетя от летище JFK в Ню Йорк рано тази сутрин за Севилия, Испания, съобщава „Франс прес”.
Прелитането над Атлантическия океан е част от околосветска обиколка на самолета, с която се цели насърчаване използването на възобновяема енергия.
Самолетът трябваше да излети в неделя, но беше отложено за тази сутрин заради лошо метеорологично време. От екипа отбелязват, че този етап е най-дългият от цялата обиколка.
Очаква се швейцарецът Бертран Пикард да вземе разстоянието за около 90 часа, през което време Пикард ще може да си позволи само кратка дрямка.
За първи път излитам от JFK, заяви ентусиастът от самолета, след като излетя към 2:30 часа местно време.
Това е петнадесетият етап от пътешествието, в което участва и Андре Боршберг.
Самолетът започна околосветската обиколка през март 2015 година от Абу Даби, столицата на Обединените арабски емирства. Оттам той спря в Оман, Мианмар, Китай, Япония, Хаваи и на няколко места в САЩ. Целта на приключението е да се насърчи използването на чиста енергия и духът на иновациите.
По време на околосветската обиколка от 35 хиляди километра той ще кацне на около 20 места.
Полетът над Тихия океан беше най-рискованата част от обиколката, тъй като нямаше места за извънредно кацане.
Самолетът е захранван от повече от 17 хиляди соларни клетки, разположени по дългите 72 метра крила. Благодарение на иновативния дизайн самолетът, изработен предимно с карбонови нишки, тежи само 2,3 тона - под 1% от масата на самолета A380.
"Солар импулс-2" се движи със скорост между 50 и 100 километра в час.
Той е наследник на Solar Impulse, който извърши 26-часов полет през 2010 година, доказвайки възможностите си да съхранява достатъчно енергия дори за летене и през нощта.