Избрани Новини
Готов е проект на стандарт за усвояването на книжовния език
06-07-2016, 13:16
Снимка:eg-dg-bg.com
Автор:Bulgariautre
Още по Темата:Министър Кунева: Нямаме време за губене, училището чака млади преподаватели
Кунева: Започва реформата в науката
Министър Кунева: В днешния глобален свят на мобилност най-ценната валута е знанието
Миглена Кунева: "Трябва да се увеличи бюджетът за образование"
За децата, чийто майчин език не е българският, се създават и допълнителни условия, извън обучението по учебен план
Проектът на държавния образователен стандарт за усвояването на българския книжовен език е публикуван за обществено обсъждане на сайта на Министерството на образованието и науката.
Стандартът урежда усвояването на езика от всички деца и ученици, за които българският не е майчин – от етническите малцинствени групи, деца на чужди граждани, които работят у нас, или на бежанци. Стандартът регламентира и усвояването на езика от децата на българите в чужбина, съобщават от образователното министерство.
За децата, чийто майчин език не е българският, се създават и допълнителни условия, извън обучението по учебен план. Предвижда се безплатно допълнително обучение - допълнителни учебни часове в училище или през лятната ваканция. Подкрепата включва според потребностите на всяко дете и консултации, занимания по интереси, библиотечно-информационно обслужване и логопедична работа.
Допълнително обучение по български език като чужд за подкрепа на приобщаването на учениците мигранти и бежанци се провежда индивидуално или в група.
В детската градина се предвиждат допълнително 2 часа седмично при целодневно обучение и един при полудневно. Стандартът регламентира продължителността на допълнителното обучение по български език:
1. за ученици в начален образователен етап – 90 учебни часа, по 3 часа седмично;
2. за ученици в прогимназиален етап – 120 учебни часа, по 4 часа седмично;
3. за ученици, обучаващи се от VIII клас до класа, в който навършват шестнадесет години – 180 учебни часа, по 5 часа седмично.
Децата на българите в чужбина учат български език и литература от I до ХII клас по програми с редуциран брой часове. Те се разработват на основата на утвърдените програми за обучение по български език и литература в съответствие с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка. В тези програми акцентът е върху езика, но се изучава и литература.
Стандартът за усвояването на българския книжовен език не определя обучението по български език и литература в рамките на общообразователната подготовка в I – XII клас. Това вече е уредено в стандарта за общообразователната подготовка, приет с наредба през ноември 2015 г.
Топ Новини