Нови разкрития на Акве калиде

Бургас Лайф

15-07-2016, 08:32

Снимка:

Пресцентър Община Бургас

Автор:

Екатерина Джутева

Всичко от Автора

Още по Темата:

Средновековни монети откриха при разкопките на Акве калиде (снимки)

Стартират новите археологически проучвания на Акве Калиде

При разкопките са открити керамика и монети от времето на Константин Велики

Глава с диадема от каменна статуя на император и монументални структури от римския период са само част от изненадите за археолозите в последния месец на разкопки в древния балнеокомплекс Акве Калиде.

Екипът проучва опожарени пластове от IV-VI век на дълбочина 4 до 6 м. от съвременното равнище. В тях се откриват предимно керамика и монети от времето на Константин Велики - първиян християнски император. Голяма част от монетите, намерени този сезон, принадлежат именно към възпоменателните серии, сечени във връзка с провъзгласяването на Византион за нова столица на Римската империя от Константин Велики.  

На 15-20 м. от пространството, определено за проучване тази година, е откритата впечатляваща монументална архитектура. Останките от нея ще бъдат доразкрити в последния етап на разкопките това лято, тъй като участъкът се нуждае от специалното внимание на експертите.

Друга изненада за проучвателите е засеченият зид с дебелина от 3,6 м. Той се намира в северната част на обекта, под разкритите от Цоня Дражева през 2009 г. част от улица и дебели колони. Масивният зид - площадка на по-късен етап, е преправен във входно пространство, а материалът от него е преизползван за настилка. Тук се разкриват още множество водопроводи от късната античност, които са снабдявали банята със студена вода. В пласта е примесено голямо количество натрошена мраморна пластика. Тя е украсявала римската баня в нейния разцвет, допълвайки богатата облицовка на вътрешните помещения.

Сред впечатляващите находки е глава с диадема от голяма каменна статуя, която е изобразявала личност от най-висок ранг.

Разкопките това лято потвърждават огромното значение на Акве Калиде за историята на нашите земи в периода IV-VI век, когато навлизат варварските племена готи и авари. Според ръководителя на археологическите проучвания в Акве Калиде - доц. д-р Димчо Момчилов, вече няма съмнение, че пожарите от IV век се датират с готските нападения и тяхното трайно установяване тук. Това се определя от разкритите още през 2012 г. погребения сред горелите пластове на вестибюла на римската баня. В същото време опожарените постройки в пласта от VI век се свързват с разрушенията след набезите на аварски племена, предвождани от хан Баян. Това се доказва с открития през 2014 г. монограм на известния византийски пълководец Каст, който години наред воювал с жестоките варвари.

За поредна година археологическите проучвания на Акве Калиде са финансирани от Община Бургас. Всички посетители на туристически комплекс могат да видят работата на специалистите от безопасно място на изградения атриум. Археологическите проучвания, провеждани от Регионален исторически музей - Бургас, ще бъдат възобновени през идната седмица.