Избрани Новини
Агресията на пътя се "възпитава" още в семейството
08-08-2016, 10:00
Снимка:youtube
Автор:bulgariautre.bg
Още по Темата:Затворници от Белене участваха в турнира "С ръкавици срещу наркотиците и агресията"
Представят филма "Умирай лесно" в Плевен, посветен е на агресията и насилието сред учениците
Израелски експерти ще озаптяват агресията в българските училища
Изглежда, че на пътя все още е приемливо да се репчим, да се бием и да се плашим
Агресията е проблем на нисък контрол върху афекта. Това е нещо, което се възпитава в семейството, но някои не успяват да стигнат до този етап на развитие и използват различни ситуации, за да проявяват агресия. Изглежда, че на пътя все още е приемливо да се репчим, да се бием и да се плашим. Това коментира в студиото на "Тази сутрин” по bTV социалният антрополог Харалан Александров във връзка с множеството случаи на саморазправа на пътя.
Социологът Мира Радева посочи, че кара кола и велосипед и „излезеш ли на пътя, агресията е на всяка крачка. Няма мъже, няма жени, всички са агресори”.
"Колата е едно средство, с което да покажеш превъзходството си. Срещу тази амбиция, трябва да има едно чувство за общност, за толерантност. Това чувство липсва, липсват и институциите, които трябва да налагат правилата”, коментира тя и отбеляза, че в чужбина българските шофьори са много по-толерантни, защото знаят, че всяко нарушение се наказва.
Според Александров, днес, когато агресията не остава скрита и биячите зад волана виждат лицата си в социалните мрежи, има известен прогрес. Затова и сме оставили зад себе си времето, „когато всеки си носеше по едно жележченце или бухалчица за всеки случай”.
В същото време, социалният антрополог подчерта, че "гражданският контрол не е добре да си присвоява наказателно-репресивните права на институциите
Топ Новини