НАП – Русе напомня за осигуровки на работилите в ЕС

Парите

13-08-2016, 12:33

Снимка:

Пресцентър Община Русе

Автор:

Русе утре

Всичко от Автора

Още по Темата:

Големият Карло Дондио дирижира утре в Русе „Севилският бръснар”

Трябва да се изиска формуляр E104 или S041 или U1 от тамошния здравен фонд

В разгара на лятото много наши съграждани се завръщат от чужбина, за да прекарат отпуските си в родината, а и да уредят някой свои задължения към различни български институции. В пози период е подходящо да актуализират своя здравно-осигурителен статус в офиса на НАП в Русе, за което е необходимо да имат предвид няколко неща.

След приключване на трудовата дейност в друга държава от Европейския съюз е необходимо да се изиска формуляр E104 или S041 или U1 от тамошния здравен фонд.

След завръщането в България, придобитите в страни членки на ЕС здравно-осигурителни периоди се признават в Националната агенция за приходите (НАП) - по утвърдена за целта процедура - с представяне на формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. Препоръчваме на българските граждани, работили и осигурявали се в държава от Европейския съюз, да изискат формуляр Е104 преди завръщането си в България.

За да бъдат освободени от плащане на здравноосигурителни вноски българите, живеещи в държава извън ЕС, трябва да отговарят на няколко условия - да са били в чужбина най-малко 183 дни през една календарна година и да са подали в офиса на НАП по постоянен адрес заявление за напускане на страната. С него те могат да бъдат освободени от плащането на здравноосигурителни вноски у нас и за минали периоди. Подаването на заявление вече не е обвързано с изискването това да стане преди напускането на България, както беше до 8 март 2013 г.

За да се възстановят здравноосигурителните си права при връщане в България - сънародниците ни пребивавали в страни извън ЕС, подават в НАП друго заявление - за завръщане. Освен него трябва да се представят и документи, които доказват, че са били в чужбина повече от 183 дни през една календарна година. Такива документи могат да бъдат например копие от задграничен паспорт, удостоверение от областна дирекция на полицията, документ, издаден от компетентен орган на съответната държава, придружен с точен превод от заклет преводач на български и други. Здравноосигурителните права на българи, които са били в чужбина и са подали заявление, могат да се възстановят по два начина. Единият е автоматично след изтичане на шест последователни месеца, през които те се осигуряват за здраве в България. Когато пък искат веднага да възстановят своите здравни права, те трябва да платят еднократно 12 здравноосигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица.

С последните промени в Закона за здравното осигуряване българските граждани, които са граждани и на друга държава и не живеят постоянно у нас (повече от 183 дни през календарната година), не подлежат на задължително здравно осигуряване в България. Те могат да декларират, че не дължат здравноосигурителни вноски с декларация по образец. Трябва да приложат към нея и документ, удостоверяващ, че са граждани на друга държава.

Всички посочени документи се подават в офиса на НАП по постоянен адрес у нас. Това може да стане лично, чрез пълномощник или по пощата с обратна разписка. Когато се изпраща с писмо е важно формулярът да е с т.нар. мокър, собственоръчен подпис, а не сканиран или ксерокопиран.

Повече информация и консултации за попълване на всички видове данъчни и осигурителни декларации може да се получи от кол центъра на НАП на телефон 0700 18 700 на цената на един градски разговор от 9,00 до 17,30 ч., всеки делничен ден. Разяснения има и в сайта на агенцията www.nap.bg