Избрани Новини
Премиера на филм за Кристо на Аполония
05-09-2016, 09:24
Снимка:burgasnews
Автор:Светлина Еленова
Още по Темата:Филмът ще разкрие и малко известен и любопитен факт за връзката на придобилия световна известност проект с България
Премиерата на документалния филм "Мост към Кристо" на Евгения Атанасова-Тенева е на 5 септември по време на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол. Прожекцията в яхт клуба от 20,30 часа е безплатна. Екранът ще бъде разположен върху понтон точно над морските вълни. Филмът разказва за проекта "Плаващите кейове" на Кристо и Жан-Клод при италианското езеро Изео - европейското културно събитие на лято 2016. Ще разберем кои са главните действащи лица в тази гигантска акция, как физически беше построен проекът, каква беше извънредната логистика и какво преживяха регионът, неговите жители и хората, които стъпиха на кейовете.
Журналистката от БНТ Евгения Атанасова-Танева беше един от десетките международни работници на "Плаващите кейове". Повече от 10 години тя следи работата на Кристо и Жан-Клод, документирайки също така и проектите "Портите" в Сентръл парк и "Големият въздушен пакет" в Оберхаузен.
Филмът ще разкрие и малко известен и любопитен факт за връзката на придобилия световна известност проект с България, която не се дължи само на факта, че Кристо е роден в Габрово. Първите прототипи на кубовете, изграждащи кейовете, са тествани на созополското пристанище през зимата на 2015-та. Част от ръководните функции по монтирането им в Изео са поверени на българи, подпомогнати от френска и италианска страна. Строежът на инсталацията, която се състои от 30 кея при 100 метра дължина за всеки от тях и 220 000 куба, свързани с 220 000 нита, е направен с помощта на български студенти от Националната спортната академия. Те летят от София до Бергамо, като екипите се сменят на 14 дни. "Те имат реален принос в създаването на произведението на изкуството "Плаващите кейове", споделя пред камерата Кристо.
Режисьор на "Мост към Кристо" е Любомир Печев. Кадрите на Недялко Данов показват детайли по проекта - в близки кадри и с дрон. Използвани са много любителски и авторски снимки, които проследяват процеса на работа. Могат да се видят и завладяващи фотографии от Волфганг Волц, както и снимки от личния архив на семейство Явашеви.