131 години обединена България

Бургас Лайф

06-09-2016, 09:06

Снимка:

svobodnoslovo.eu

Автор:

БургасУтре

Всичко от Автора

Още по Темата:

Днес България празнува Съединението си

Честванията ще започнат от 10.30 часа на площад "Атанас Сиреков"

Днес честваме 131 години от Съединението на България. Отдаването на почит към паметта на героите, дали живота си в борбата за Съединението, ще започне от 10.30 часа на площад "Атанас Сиреков" /пред сградата на Общината/ с ритуал по издигане на националния флаг на Република България и флаговете на Европейския съюз и на Община Бургас.
В 11.00 часа пред Паметника на 24-ти Черноморски пехотен полк до Военен клуб-Бургас /на ул "Христо Ботев" №48/ ще бъде отслужена заупокойна молитва и ще бъдат положени венци, и цветя на признателност към падналите в Сръбско-българската война от 1885 г.
След тържествените ритуали, празникът ще продължи от 11.30 часа на площад "Атанас Сиреков" с концерт на ПФА "Странджа".
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Останалото под османска власт, българско население се стреми към обединяване с освободените българи. Така, през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с месното население се учредяват и комитетите - "Съединение".
През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който, подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг. Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той (в качеството си на лоялен васал на Османската империя) окаже да признае актът на Съединението, въпреки силната народна воля начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех. Според някой, от българските историци, пред българския княз не е имало дилема, тъй като той чисто политически не е могъл да откаже да признае Съединението, защото това автоматично означавало да бъде свален от престола. Но, независимо какви са били историческите условия и неговите лични подбуди, мъжеството му да подкрепи присъединяването на Източна Румелия е важна гаранция за успеха на делото.
На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия - Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. 
Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Князът лично пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.
След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) Съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.
За официален празник на страната е обявен с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.