20 % повече шофиращи в нетрезво състояние в Бургас

Крими

30-11-2016, 11:24

Автор:

Светлина Еленова

Всичко от Автора

Още по Темата:

Три месеца затвор и 200 лв. глоба за пиян шофьор

60% от анкетираните твърдят, че е трябва да има наказание за пътник, пътуващ до пиян шофьор

Шофирането в нетрезво състояние продължава да бъде една от най-често срещаните причини за пътно-транспортни произшествия, сочат данните на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция „Национална полиция“. Само до края на месец октомври през 2016 г. в страната са установени 14 762 водачи, шофиращи автомобила си под въздействието на алкохол, като при близо половината от тях употребеното количество е над 1,2 промила. За град Бургас нарушителите към 31 октомври 2016 г. са 1 727, като броят им се е увеличил с 19.3 % спрямо цялата 2015 г.  В резултат са възникнали три тежки пътно-транспортни произшествия с четирима ранени и един загинал. 
За девета поредна година „Каменица“ АД се включва в борбата с черната статистика на пътя. Тазгодишното издание на социално отговорната кампания „Алкохолът е лош шофьор“ беше представено със специална кинопрожекция на „филм“ със заглавие „Петък вечер“, който е основен елемент от инициативата. Кампанията протича под посланието „Петък вечер. Има само едно правило, което важи за всички – не карай пил!“, като призовава към разумно поведение и отговорност да не шофираме след употреба на алкохол. Инициативата е част от дългосрочната политика за социална отговорност на компанията, насочена към отговорната консумация на алкохол и има за цел създаването на положителна промяна в поведението на пътя и безопасното шофиране.
Всяка година, като част от активностите по кампанията, „Каменица“ АД провежда национално представително проучване за навиците и нагласите на българските шофьори. Според резултатите на изследването, реализирано от Gemius, oколо 77% от българите категорично се обявяват срещу шофирането след употреба на алкохол, но една трета (32%) от родните шофьори са били зад волана след консумацията му. За град Бургас процентът е по-нисък – приблизително 22 на 100. За почти половината бургазлии това се е случило през последния месец и основната причина (70%), която изтъкват за това е, че по тяхна преценка алкохолът, който са изпили, е под допустимото количество.
Въпреки че почти 80% от българите приемат шофирането в нетрезво състояние за недопустимо, повечето респонденти биха запазили известен неутралитет, ако техен познат иска да кара, след като е пил. Едва 15% от анкетирани в град Бургас твърдят, че биха направили всичко възможно да спрат шофьора, а по-голямата част заявяват, че избягват да се намесват в личния му избор.
Точно 60% от всички анкетирани твърдят, че е необходимо да се въведе наказание за пътник в кола, управлявана от шофьор, употребил алкохол. Интересно е да се отбележи, че единствено в град Бургас, по-голямата част от респондентите (50,4%) са дали негативен отговор. 
В страната 30.4% (спрямо 42.8% за Бургас) от участниците в проучването смятат, че най-голямо влияние върху шофирането в нетрезво състояние може да окаже размерът на санкциите. На второ място анкетираните посочват страха за живота им и живота на околните – 23.4% за страната и 13.2% за Бургас. В същото време, 45.9% (37.3% за Бургас) смятат, че липсата на строг контрол е основната причина за шофиране в нетрезво състояние, а почти 18% (срещу 11% за Бургас) мислят, че причината е в корупцията. Голяма част от анкетираните (18.7%) смятат, че нищо не може да окаже влияние върху шофьорите да не карат след употреба на алкохол. Този процент е още по-висок за Бургас – 24.7%. 
Кампанията „Алкохолът е лош шофьор“ ще продължи активно в различни комуникационни канали, онлайн комуникация, външна реклама. Повече за филма „Петък вечер“ можете да разберете на www.petakvecher.bg .
За кампанията „Алкохолът е лош шофьор“:
Кампанията „Алкохолът е лош шофьор” е част от дългосрочната корпоративна политика на „Каменица” АД. Тя акцентира върху една от най-актуалните теми, свързани с пътната безопасност – отговорната консумация на алкохол сред водачите и отговорното им поведение на пътя. Тя е и логично продължение на подписаната от „Каменица” АД през 2007 г. Европейска харта за пътна безопасност. Дружеството е и първата и единствената до момента българска пивоварна компания, приела принципите на документа в своята вътрешнокорпоративна политика. Ценностите на кампанията кореспондират и с глобалната политика на Molson Coors Brewing Company - водеща глобална пивоварна компания, включена в Индекса за устойчиво развитие на Dow Jones (Dow Jones Sustainability Index) и лидер в класацията в сегмента „Напитки” на индекса, част от която е „Каменица” АД. 
От самото си създаване „Алкохолът е лош шофьор” е носител на множество отличия. През 2008 г. инициативата е оценена като най-добрата кампания за пътна безопасност в страната от тогава действащия комисар по транспорта на ЕС. През 2013 г. кампанията спечели първо място в категория „Кампания за устойчиво развитие” в конкурса на Българската асоциация на ПР агенциите – BAPRA Bright Awards 2013, а през 2012 г. – първо място на „Годишните награди за пътна безопасност” за инициатива, организирана от фирма, както и сребърно отличие в Годишните награди за отговорен бизнес на БФБЛ в категория „Инвеститор в обществото”. Кампанията е обявена и за една от 5-те най-добри в категорията си за района на Европа, Близкия Изток и Африка в SABRE Awards. През 2013 г. кампанията „Алкохолът е лош шофьор" спечели първото място в категорията „Обществено значима кампания на годината" на международните бизнес награди Stivie.