​119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“ спечели Баскет купата „Васил Манченко“ при девойките

Във финала отборът, воден от Виктория Кръстева, се наложи над 22 СУ със 7:2

С убедителна победа със 7:2 119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“ взе реванш за загубата в групата от 22 СУ и по безспорен начин грабна купата „Васил Манченко“ в най-силния турнир при девойките от началото му през 2014 г. Досега трофеят отнасяха във витрината си за по една година 73 СУ и 35 СУ.
Възпитаничките на Доля Първанова, които отстъпиха по-рано с  3-7, поведоха от самото начало с 2:0, допуснаха изравняване от тройката, но със здрава борба от Виктория Койчева под коша и разнообразни атаки на Виктория Кръстева 119-о се откъсна и спечели финала.

Пътят до триумфа мина през победи в групите над СГСАГ  и 31 СУ съответно със 7:0 и 7:2, а в полуфинала срещу първия от група „А“  и без загуба до този момент  – 73 СУ, момичетата на Доля Първанова взеха много важен успех със 7:4.

Президентът на БФ баскетбол Георги Глушков връчи преходната купа на победителките и златните медали. Преди това заедно с члена на УС на БФБ Милен Велчев поднесоха дарение от името на организаторите и БФБ  на директора на математическата гимназия Антони Стоянов - комплект плексигласови табла и рингове по повод първото място на момчетата от СМГ
в купа „Манченко“ през май. „Искам да поздравя победителките за заслужената победа и да благодаря на семейство Манченко не само за начина по който организира турнира, но и
защото спортно-техническата стойност израства и това наистина е най-силният турнир до този момент“ – обяви Георги Глушков.

Освен златните медали победителките получиха и подаръчни ваучери на стойност 50 лв, като Виктория Стойчева удвои паричната премия с признанието за най-резултатна и най-добра в борбата под кошовете. Трикратният участник на олимпийски игри и сребърен медалист от ЕП през 1957 г. Георги Панов определи за най-ценен играч на турнира състезателката от 22-о СУ Анна Петкова. Така тя събра 80 лв от наградния фонд / 30 лв – за сребърния медал – зедно с останалите възпитанички на Рени Николова  и 50 за най-важното индивидуално отличие/.

В мача за третото място 73-о победи за втори път шампиона от 2015 г 35 СУ  и то още по-убедително след 4:1 в групата, сега със 7:1. Така първенците от първото издание на турнира, водени от техничната Аделина Цолкова, показаха, че не са спечелили случайно срещу  предварително сочения за фаворит отбор на Мила Ацева и си разделиха отборната премия от 100 лв. Момичетата от 35-о СУ „Добри Войников“ все пак бяха поощрени със
специалната награда на Столична община за „Феър Плей“.

Посланичката на турнира, националката Жаклин Злататова откри надпреварата и участва при връчването на медалите. За всички 8 отбора, състезателките и треньорите им, както и за гостите, Спонсорът на турнира аптеки „Субра“ осигури симпатични коледните подаръци.

Резултати: гр. „А“: 35 СУ- 73 СУ 1:4, 7 СУ – СМГ 4:7, 35 СУ – 7 СУ 3:2, 73 СУ – СМГ 7:4, 35 СУ – СМГ 6:5, 73 СУ – 7СУ 6:2. Класиране: 73 СУ – 6 т, 35 СУ – 5 т, СМГ – 4 т,  7 СУ 3 т. Гр. „Б“: 31 СУЧЕМ - СГСАГ 7:2, 119 СУ – 22 СУ 3:7, 31 СУЧЕМ – 22 СУ 4:5, 119 СУ – СГСАГ 7:0, 31 СУЧЕМ – 119 СУ 2:7, 22 СУ – СГСАГ 6:2. Класиране: 22 СУ – 6 т, 119 СУ – 5 т, 31