Председателят на Общински съвет прие делегация от Шанхай

Имаме засилено сътрудничество между нашите две страни в областта на бизнеса, на културата, на туризма

Дългосрочно развитие на взаимоотношенията в областта на бизнеса и културата между Пловдив и Шанхай обсъдиха председателят на Общински съвет Пловдив Савина Петкова и водената от Ли Минг, член на Шанхайския общински конгрес и на комисията по бюджет към конгреса, делегация, която посети Пловдив днес. На срещата присъстваха и членове на Постоянната комисия по „Бюджет и финанси” към Общински съвет Пловдив, така също настоящият директор на Фондация Пловдив 2019 Валери Кьорленски, съуправителят на „Тракия икономическа зона’ инж. Пламен Панчев и Кръстьо Белев китаист и представител на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие.
За нас е удоволствие да ви посрещнем в най-стария жив град в Европа. Мога да споделя, че през последните няколко години Пловдив  е насочил своето внимание към градовете от Китай. Имаме засилено сътрудничество между нашите две страни в областта на бизнеса, на културата, на туризма. Един от акцентите във външната политика на Община Пловдив и Общински съвет Пловдив през последните години е именно развитието на взаимоотношенията ни с Китай. От 2013-та година сме побратимени с мегаполиса Шънджън, което позволи на община Пловдив да изгради свой офис там, чрез който да представи директно пред китайския капитал възможностите за бизнес в Пловдив и областта. През 2014г. китайският бизнес гостува на Пловдив, когато 50 от големите китайски компании се срещнаха с пловдивския бизнес по време на икономически форум. Имахме редица прояви и в културната сфера, като например изложбата „Шанхай в моето сърце”, която гостува на Пловдив. Това лято бяхме посетени и от друга делегация, водена от Джоу Уенджун, член на Националния конгрес, сподели председателят на Общински съвет.
Бях в Пловдив преди 10 години и идвайки сега, мога да кажа, че градът е много променен. Определено е израснал в икономическо отношение, сподели първите си впечатления от Пловдив Ли Минг. Той сподели, че има потенциал за развитие на взаимоотношенията между Пловдив и Шанхай. Ние сме концентрирали своите усилия в посока строеж и развитие на хай-тек индустриални зони, като местната управа инвестира сериозни средства в тях, които после си връща под формата на данъци, сподели Ли по време на срещата. Членът на бюджетната комисия на Шанхайския общински конгрес попита дали Пловдив прави подобен тип инвестиции.
Председателят на комисията по бюджет и финанси към Пловдивския общински съвет Спас Гърневски сподели, че все още няма специфични финансови инструменти, които да бъдат директно насочени към подобен тип хай-тек зони, но бъдещото развитие на града неминуемо ще наложи това. По думите му икономическата структура на града се променя коренно през последните години, като вниманието на местната управа се насочва към развитието на IT сектора, аутсорсинг индустрията, „Тракия – икономическа зона”. Той попипа какъв е принципът на формиране на местния бюджет в Шанхай и в Китай като цяло. Бюджетирането е на три нива – държава, провинции, град. Има различни типове данъци съобразно ниво на което се прави бюджетът, като например този, с който се облагат индустриалните ни зони остава директно в Шанхай, отговори Ли.
Инж. Пламен Панчев, съуправител на „Тракия икономическа зона” сподели, че зоната е една от най-интензивно развиващите се индустриални зони в Източна Европа и част от инициативата „16+1”  - платформа на взаимодействие между Източна Европа и Китай. Провели сме много срещи и в Шанхай с Агенцията за инвестиции, която няколко пъти посети и Пловдив, уточни инж. Панчев. Има какво още да се желае по отношение на инвестициите от Шанхай, тъй като политическите връзки са на едно високо ниво, сподели Кръстьо Белев от своя страна. Все пак той сподели, че инвестиция в размер на 40-50 млн. долара е била направена в областта на селското стопанство от държавна китайска фирма, която е закупила земя и селскостопанска техника в Пловдивска област.
Общинският съветник Димитър Чолаков попита как Шанхай се справя със своя транспорт, как е структуриран, има ли дотации от местната власт. Шанхай е 24-милионен град и задръстванията са неминуеми. Освен автомобилният транспорт ние сме изградили 400 км. метро, което ще бъде удължено в следващите 5 години с още 100 км. Инвестицията е огромна,а в момента приходите покриват разходите, които се правят за поддръжка. В последно време скорост набира предвижването с велосипеди, които гражданите могат да наемат, за да се придвижат от едно място до друго. За тяхно улеснение има мобилно приложение, което показва къде има станции за отдаване на велосипеди под наем. Шанхай подпомага пътуване на хората на 65-годишна възраст с определени суми, обясни гостът от Шанхай.
Общинският съветник и зам.-председател на Общинския съвет Пепа Деведжиева поиска да разбере колко е финансовият ресурс, който Шанхай отделя за своята администрация. Шанхай е многомилионен град и за да получават неговите жители качествени услуги е необходима администрация. Местната власт е фокусирала своето внимание в три основни услуги за гражданите – повишена медицинска защита, безплатно 9-годишно образование и специфични услуги за хората над 65 години, обясни Ли.
Зам.-председателят на постоянната комисия по „Бюджет и финанси” Петя Манева се поинтересува как е структурирано здравеопазването. Ли отговори, че общинските болници са многопрофилни и целта е да обхванат цялото население, като таксите които се плащат от гражданите са минимални. На следващо ниво са вече специализирани болници, които могат да бъдат и частни.
Общинският съветник Костадин Гаров поиска да разбере как Шанхай успял да интегрира транспортната технология МАГЛЕВ т.нар магнитна левитация, която позволява придвижване и управление на транспортно средство. Ли сподели, че в момента приходите покриват разходите, но инвестицията за разработването на тази технология е била огромна, но там където минава линията вече има завишаване на цените на имотите.
Председателят на Общински съвет се съгласи, че предстои още по-голяма динамика в развитието на взаимоотношенията и предвид факта, че Пловдив ще е Европейска столица на Културата 2019г. Действащият изпълнителен директор на Фондация „Пловдив 2019” Валери Кьорлински сподели, Пловдив ще бъде Европейска столица на Културата през 2019, но тази титла остава завинаги, тъй като града ще бъде част от мрежата на столиците на културата. Това го превръща в един от културните центрове в света и съм сигурен, че ще бъде любопитно за китайския турист да го опознае, сподели Кьорлински. Ли от своя страна предложи, че Шанхайската филхармония  може да бъде поканена да концертира през 2019г.