Избрани Новини
Комисия към Европарламента отново подкрепи България за отпадане на американските визи
10-02-2017, 14:59
Снимка:ПП ГЕРБ
Автор:bulgariautre.bg
Още по Темата:Представители на Горнооряховския младежки парламент посетиха Европарламента в Брюксел
Страните членки на ЕС обсъждат Бюджет 2017 в Европарламента
Младежи от Плевен посетиха Европарламента в Брюксел по покана на Андрей Ковачев
В Европарламента дискутираха ситуацията в ДР Конго
Плевенчанинът Петър Курумбашев – от "Ку-Ку" до Европарламента
ЕП доказва, че е недопустимо гражданите на пет държави-членки да бъдат третирани по различен начин от нашите трансатлантически партньори, коментира Емил Радев.
По време на редовното си заседание в четвъртък сутринта, членовете на комисията по правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент, сред които и българският евродепутат от ЕНП-ГЕРБ Емил Радев, приеха с 34 гласа „за“ резолюция в подкрепа на България и още четири държави-членки по отношение на визите за САЩ.
В резолюцията се казва, че т. нар. визова реципрочност - правило в европейското законодателство, според което европейските граждани трябва да се ползват от същите условия на визов режим, когато пътуват към трета държава, както гражданите на тази трета държава, когато пътуват към Европейския съюз, е един от критериите за определяне на визовата политика на ЕС. Евродепутатите подчертават още, че механизмът за визова реципрочност, приет през 2013г., определя ясно процедурите и времевия период, в който Европейската комисия трябва да предприеме стъпки за гарантиране на визова реципрочност. Имайки предвид, че все още гражданите на пет държави-членки на ЕС, сред които България, имат нужда от визи за пътуване към САЩ, въпреки че американските граждани пътуват към ЕС без визи, в резолюцията се настоява ЕК да спази многократно отлаганото си законовото задължение и да излезе с предложение за делегиран акт най-късно два месеца след приемането на резолюцията. Този акт трябва да предложи премахването на САЩ от списъка на държавите, които се ползват с безвизово пътуване към ЕС, и трябва да бъде обсъден от Европейския парламент и Съвета, преди да бъде окончателно приет.
Българският евродепутат Емил Радев, коментира, че с тази резолюция Европейския парламент изпраща много важно послание за подкрепа към България. „ЕП доказва, че е недопустимо гражданите на пет държави-членки да бъдат третирани по различен начин от нашите трансатлантически партньори.“, коментира Емил Радев. „Европейската комисия трябваше да излезе с делегиран акт още през пролетта на 2016г., но изглежда тя не само поставя интересите на САЩ над тези на европейските граждани, но и пречи на европейските законотворци - Европейския парламент и Съвета на ЕС, да си свършат работата и да вземат решение за бъдещата визова политика на ЕС спрямо САЩ.“, допълни евродепутатът след гласуването. В заключение той изрази надежда, че диалогът с новата американска администрация по отношение на отпадане на американските визи ще продължи.
През 2013г. беше приет нов механизъм за реципрочност на визовата политика, който има за цел да гарантира повече солидарност с всички държави-членки, особено в случаи на постоянна липса на реципрочност. Тази реципрочност се изразява в следното: ЕС да въведе визов режим за трети страни, които нямат безвизов режим с някоя държава-член, въпреки че целият ЕС има безвизов режим с дадените трети страни. Механизмът за възстановяването на визовия режим е следният: шест месеца след влизането в сила на Механизмът ЕК трябва или да приеме имплементиращ акт за отмяна на безвизовия режим или да публикува доклад защо не е отменила безвизовия режим. Такива доклади се публикуват на всеки шест месеца, като междувременно се водят преговори и обсъждания с третите страни, които имат визов режим към дадени европейски държави-членки. След 24 месеца, ако не се стигне междувременно до отпадането на визовия режим, ЕК трябва да приеме делегиран акт, с който да отмени безвизовия режим за съответната трета страна. Две години след активирането на Механизма от България, през 2016г. Европейската комисия многократно отказа да излезе с делегиран акт, поради възможни икономически загуби. В момента държавите-членки на ЕС, чийто граждани имат нужда от визи за САЩ, са България, Румъния, Хърватска, Кипър и Полша.
Топ Новини