Стамен Белчев: Имаме нужда от силен ЦСКА

Взехме страхотни футболисти в атака

Наставникът на ЦСКА Стамен Белчев сподели в интервю за Топспорт мнението си за предстоящото вечно дерби с Левски, но загатна, че фокусът на футболистите на тима не бива да бъде изместван единствено и само към този сблъсък, ако отборът не желае да допусне грешна стъпка в някой от останалите си мачове.

Стамен Белчев коментира представянето на състава по време на зимната подготовка, както и при подновяването на надпреварата в Първа лига, даде мнението си за лидерите в тима, за чужденците и новите попълнения в него, както и за търсеното от него съдействие и приобщаване на младите надежди на клуба към първия състав.

Специалистът разкри и малко известни подробности за самия себе си, като довери, че малко преди паметното "американско" лято в българския футбол е бил пред трансфер в Португалия.

За всичко това, за работата с Любослав Пенев, Станимир Стоилов, Люпко Петрович и Стойчо Стоев и за непробиваемата "червена" защита в Първа лига - лично от треньора на ЦСКА:

От дебюта Ви начело на първия отбор на ЦСКА в Бургас, на 01.12.2016г. до момента, отборът не е получил гол във вратата си и има само едно равенство, при 5 постигнати победи. Това е постижение, с което малко отбори в европейски, а защо не и световен мащаб, могат да се похвалят. Как го постигнахте Вие?
- Това само може да ме радва. Всички в отбора играят добре във фаза защита. Когато загубим топката трябва да пресираме, да се стараем да я върнем в наше притежание. Аз лично така разсъждавам, че е добре за максимално дълъг период от време да стоим далеч от нашата врата. Поради простата причина, че колкото по-близо сме до нея, толкова по-голям е шансът да допуснем грешка. Искам обаче да подчертая, че това не означава, че ще играем защитно. Напротив. Ние сме ЦСКА, а ЦСКА трябва да може да бележи голове.


Победата срещу Локомотив (Москва) и равенството с Динамо (Киев), по време на зимната подготовка на отбора, определено подействаха стимулиращо и обнадеждаващо за феновете на клуба. Какво означаваха те за Вас? Факт е, че в контролите крайният резултат не е основният показател, основната цел, но все пак...
- Да, постигнатите резултати срещу толкова сериозни отбори нямаше как да не ме зарадват, но не сме се възгордявали излишно от тях. Това не би било професионално от наша страна. Искам и друго да отбележа - не всичките ни резултати бяха положителни, но въпреки това извлякохме максимална полза от всеки от тях. Защото най-лесно щеше да бъде да си подберем лесни опоненти, да спечелим всичките си мачове и след това да се бием в гърдите с постигнатото. А и това щеше да ни заблуди сериозно и нямаше да ни покаже реално къде се намираме. При пораженията ни също можеше да се отличат ползи за нас, за мен лично, защото опитах да дам шанс на момчета, които по традиция нямат толкова сериозни шансове за постоянно присъствие в първия отбор и да проверя реално какво е нивото им, в дадения момент.

Има един обединяващ фактор не само във въпросните две проверки, но и в последните мачове на ЦСКА в елита на страната. Руи Педро. Той ли е най-голямата придобивка на клуба, що се касае до чужденците в отбора? Защо, според Вас, той успя да се включи "на висока скорост" в тима Ви, а и в българския футбол като цяло? Какво е предимството му пред останалите чужденци в състава и има ли такова?
- Той е футболист с изключително впечатляваща визитка. Има опит и в Шампионската лига, което със сигурност е плюс за него, а съответно и за нас. Положително за него беше, че направи зимната си подготовка. Когато дойде при колегата Йорданеску, той беше без подготовка и може би това се отрази, в известна степен. Но има и съществена промяна в самия него. Влага се във всяка една тренировка и резултатите от това са налични. Аз много често повтарям това това на футболистите - че ние трябва да се справяме и в мачовете си така, както го правим на тренировка. Разликата между двете неща не бива да е много голяма.


Вие сте играл като нападател, затова не е съвсем необяснимо и това, че търсите силна фигура, именно обединяваща усилията на отбора в атака. Намерихте ли я?
- Взехме страхотни футболисти в атака, в лицето на Каранга, Кумбемба и Меркадо. Въпрос на време е всеки от тях да покаже своите истински възможности. Надявам се да започнат да бележат в най-кратък период от време. Трябва ни именно човек, който да вкарва множеството положения, които създаваме. Така беше и в последния ни мач - имахме много ситуации и това, от което се нуждаехме, беше силната фигура в атаката.

В тази връзка - по-скоро положителна или отрицателна за тима беше продажбата на Преслав Йорданов?
- Той е един много добър нападател. За него това е едно много сериозно предизвикателство и съм сигурен, че той ще се възползва от него. Плюс това не е казано, че той никога няма да се върне на "Армията". Нека пробва и в чужбина. Опитът ще е полезен за него. Смятам, че с хората, които взехме на този пост, ще съумеем да компенсираме липсата му.

Наличен ли е достатъчен баланс между чужденците и българите в отбора. Труден ли е той за постигане?
- Още от първия ми ден тук се заех със задачата да убедя всички, че нямаме нужда от разделение. На българи и чужденци, на млади и стари, на опитни и не толкова опитни. Ние имаме нужда от силен ЦСКА. Трябва да сме едно цяло. Опитвам се да направя съблекалнята място, в което всеки да си знае и има мястото.


Трудно ли е приобщаването на талантите на клуба към основното ядро на първия състав? Как го постигате лично Вие и как успявате да насърчите и мотивирате младите футболисти да покажат най-доброто, на което са способни на терена?
- Имаме страхотни млади футболисти. Те се стараят страшно много. Надявам се те по-бързо да направят крачката и да влязат в ритъма, който им е необходим, за да са на високо ниво, подходящо за място в първия отбор. Разликата между юношеския и мъжкия футбол в България, за съжаление, е много голяма. Към младите футболисти ние - треньорите трябва да имаме много изисквания, но да проявяваме и голямо търпение. Да сме сигурни, че всеки от тях осъзнава шанса, който му се предоставя - да играе за ЦСКА. Футболът дава много, но и изисква много - труд, постояноство и много работа. Футболистите трябва да живеят с футбола. Аз не съм пазач. Аз няма да следя кой какво яде, какво пие, как живее. Трябва да са максимално пълноценни на терена. Това е тяхната задача.

Каква беше атмосферата в отбора, по време на престоя на Едуард Йорданеску в клуба? Как се отрази той на тима и не сгреши ли, като няколко пъти посочваше собствените си футболисти за виновници за загубите и неубедителните мачове, вместо сам да поеме вината, а допълнителните разговори да запази за съблекалнята - далеч от медиите и излишната показност?
- Не искам да коментирам колегите. Йорданеску е един млад и способен треньор. Не би било коректно от моя страна да изказвам някакво мнение за него, още повече негативно. Може би просто такава беше ситуацията, когато той дойде. Но наистина - някои неща не бива да бъдат изнасяни публично и е добре да останат в съблекалнята.


Полезен ли беше за Вас периодът на съвместна работа с Любослав Пенев? Бил сте помощник и на Станимир Стоилов, Стойчо Стоев, Люпко Петрович. Взехте ли максимума от всичко това?
- Имах щастието да бъда помощник на всички тези добри треньори. От всеки от тях мисля, че съм взел нещо. Има какво. Те са треньори със страхотна визитка и са като учебник. Може би най-много съм се поучил от Станимир Стоилов, тъй като съвместната ми работа с него беше най-продължителна.


Част от най-силните Ви сезони като футболист съвпадат в известна степен с незабравимите "американски" години в българския футбол (91/92 - 14 гола, 93/94 - 18). Какво помните от този период? Колко различна е сегашната реалност във футбола?
- В най-добрия си период - 1993/1994 имах оферта от Португалия. Стойчо Младенов искаше да ме вземе. Само че тогава, без моето знание, Хасково ме бяха продали на Локомотив (Горна Оряховица) и не успях да изляза в чужбина. Такива бяха времената. Кариерата ми можеше да се развие по коренно различен начин. През следващата година имаше интерес към мен от ЦСКА, от тогавашния треньор Георги Василев, но не се получиха нещата. Така е било писано.

За ЦСКА остават 5 мача до края на редовния сезон в Първа лига. Преди да започне същинската борба за титлата. Какви са очакванията Ви за тях (Ботев, Левски, Монтана, Локомотив (Пд) и Лудогорец)?
- Отборът на Ботев ще ни накаже, ако допуснем подценяване. В това съм сигурен. Ако мислите ни още от този момент са насочени към мача с Левски, не ни очаква нищо хубаво. Коригираме поведението на всеки, който се опитва да обезценява едните ни мачове, за сметка на други. Ще мислим за Левски след мача с Ботев. Да не говорим, че след това имаме и мачове с Монтана, Локомотив (Пловдив) и Лудогорец, които отново няма как да се предвидят. В плейофите всеки мач ще е дерби.

А по-специално за този с Левски? Всички казват, че и той е като останалите, че отново е за три точки, но миналото ни показва, че това не е точно така. Не един и два пъти загуба в Дербито е предшествала криза в един от двата гранда, излизане от форма и губене на наглед "лесни" за спечелване точки в последствие.
- В това дерби много пъти е било демонстрирано на практика, че моментната форма и състояние са без абсолютно никакво значение. Нито пък всичко останало, случващо се с клуба. Знаем какво е състоянието им, има напрежение, но това не означава нищо на терена.


Какъв е коментарът Ви за ситуацията в Левски? Възможно ли е клубът да "изчезне" от футболната карта на България?
- Нито Левски, нито който и да било отбор, различен от ЦСКА, ме интересува. Не искам да коментирам тази тема. Всеки клуб да гледа първо себе си, а едва след това всички останали. Това казвам аз.

Какви са очакванията Ви за крайното класиране на ЦСКА през настоящия сезон?
- Всичко зависи от постоянството ни в завършващата фаза от първенството. Искаме да зарадваме феновете, които постоянно са с нас и не спират да ни подкрепят. Нормално е да искаме да сме максимално напред в класирането.


А възможно ли е да сте сред фаворитите за титлата през следващия? От какво зависи това?
- ЦСКА всяка година трябва да се бори за титла. Това е нормално. Надявам се през лятото нещата при нас да бъдат надградени и ако всичко е нормално, да постигнем това, което би се искало от нас.

В ЦСКА бе постигната ситуация на синхрон, стабилност и спокойствие, резултатите от която вече започват да се забелязват. На какво се дължи този факт и от какво зависи да се запази максимално дълго? В едно от първите си интервюта като треньор на ЦСКА казахте, че гаранцията за всичко това се крие най-вече в победите и успехите.
- Да, от успехите и от постоянството в резултатите ни. Те дават спокойствие, увереност и самочувствие. Идват повече фенове, а с това вдигаме и летвата на изискванията към нас самите. Трябва постоянно да се влагаме и да сме полезни с онова, за което са ни ангажирали в клуба.