Избрани Новини
Четири училища успешно реновирани по проект за повишаване на енергийна ефективност
15-03-2017, 14:45
Снимка:Пресцентър Община Русе
Автор:Русе утре
Още по Темата:За денонощието в Русенски регион са станали 10 пътнотранспортни произшествия
С изпълнението на проекта, разходите за отоплението на четирите сгради бележат спад с между 20 и 40%
Днес, в Зала „Св. Георги“ на Община Русе, се проведе заключителна пресконференция по проект „Мерки за повишаване на енергийната ефективност в четири сгради от образователната инфраструктура на гр. Русе“, финансиран по договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с рег. №BG04-02-03-044-010 от 18.08.2015 г.
На събитието присъстваха заместник-кметът по европейско развитие Страхил Карапчански, г-жа Дарина Александрова - директор на ДГ „Незабравка“, представител от ОУ ,,Любен Каравелов“, Емил Тюлеков – директор на ОУ „Никола Обретенов“ и Добромира Николова – директор на СУЕЕ „Св. Константин – Кирил Философ“.
По време на пресконференцията бяха презентирани резултатите от проектните дейности в сградите на ОУ „Любен Каравелов“, СУЕЕ „Св. Константин Кирил Философ“, ОУ „Никола Обретенов“ и ДГ „Незабравка 2“: изградени нови отоплителни инсталации в помещенията, в които до момента не е имало такива; монтирани радиатори и индивидуални терморегулиращи вентили; изградени вентилационни инсталации и хидравлични модули за независимо захранване на отделните клонове на вътрешната отоплителна инсталация; подменен неработещ котел с нов водогреен газов котел и други. С реализацията им, Община Русе надгражда постигнатите резултати в два приключили проекта през 2012 г и 2013 г. – „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградите на седем училища на територията на гр. Русе“, финансиран по ОП „Регионално развитие“ и „Прилагане на мерки за енергийна ефективност на обект детска градина „Незабравка – 2“, финансиран по Националния доверителен Екофонд, в рамките на които са изпълнени основни мерки за енергийна ефективност – ремонт на покрив, подмяна на дограма и полагане на топлоизолация.
С изпълнението на проекта, разходите за отоплението на четирите сгради бележат спад с между 20 и 40%, а емисиите на парникови газове са редуцирани чрез въвеждане на мерки за енергийна ефективност.
„Надграждайки този проект и създавайки добри условия и перспективи за образователната инфраструктура в града, постигнахме качествен и устойчив резултат“, коментира д-р Карапчански и благодари на целия екип за ползотворната работа и сътрудничество.
Проектът се реализира в рамките на програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“, процедура BG04-02-03 „Повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия в общински и държавни сгради и локални отоплителни системи“, финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
Топ Новини