И в село Сноп откриха паметна плоча

Добруджанци

05-04-2017, 16:31

Снимка:

Община Ген. Тошево

Автор:

dobrichutre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

Жена от Ген. Тошево спечели 1 милион лева

Измамиха жена от село Сноп

Приветствие направи кметът на Община Генерал Тошево Валентин Димитров

Днес в тошевското село Сноп се състоя тържествено откриване на паметна плоча на отвлечените от селото жители по време на Първата световна война. Здравко Георгиев, кметски наместник на селото, приветства всички дошли да изразят подкрепа за родолюбивата кауза и да засвидетелстват почит към насилствено откараните в днешна Молдова 35 жители на с. Сноп. Панихида за жертвите и отвлечените добруджанци по време на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни отслужи отец Тодор.

Приветствено слово към присъстващите на събитието произнесе кметът на Община Генерал Тошево Валентин Димитров. В него той изтъкна, че днешното събитие доказва, че всяко наше село, в което има жители, дали живота си в името на България, заслужава подобна мемориална плоча.

„Имаме честта и моралното задължение, чрез този паметник да се обърнем към идните поколения с надеждата да съхранят и героизма, и жертвата на нашите предшественици, които имат принос за българското историческо развитие”, допълни Димитров.

Кметът благодари от името на Община Генерал Тошево на всички, които са спомогнали за издигането на паметника – на дарителя Пенка Близнакова, на кмета на с. Сноп Здравко Георгиев и на скулптора, направил плочата - Христо Митев.

На тържеството присъстваха и председателят на Общински съвет Генерал Тошево Стелиян Стоянов, заместник кмета Георги Георгиев, кметове на съседни села, родолюбиви добруджанци.

Паметникът в с. Сноп е изграден изцяло от дарения, като основен дарител е Пенка Близнакова, потомка на един откараните в концентрационни лагери добруджанци. Това е седмият подобен паметник, който се открива на територията на общината от септември 2016 насам. Досега мемориални плочи и паметници бяха открити в селата Изворово, Средина, Градини, Красен, Житен и Преселенци.