„Музикотерапия за добри деца“ зарадва първокласници от Добрич

С класика за деца от „Карнавал на животните“

Музикално ателие под надслов „Карнавал на животните“ по музика от едноименното произведение на френския композитор Сен Санссе проведе с най-малките възпитаници на ОУ „Христо Ботев“ в четвъртък. Децата от 1а се потопиха във вълшебството на класическата музика за деца като пяха, танцуваха, тактуваха, свириха на инструменти, имитираха животни и участваха в драматизации. Ателиетата са част от „Музикотерапия за добри деца“ на ИМКА Добрич. Първокласниците от ОУ „Христо Ботев" с голям интерес за пореден път се включиха в забавни игри на музикална тематика и се забавляваха и учиха как да се себеизразяват чрез изкуството на музиката, пеенето, танците и приложните изкуства.

В ателието децата се запознаха с гениалното произведение на Сен Санс и изпълняваха задачи с голямо желание. Те слушаха имитации на животински звуци изпълнени на цигулка, флейта, виолончело. Те имитираха отделни животни, представени в карнавала – гордия царствен марш на лъва, скокливите маймуни, тромавия слон, птиците от птичарника. Научиха как се имитира пернато животно с ръце. С кукли те разиграха играта на петли, пиленца и кокошки като отмерваха ритъма с походка. Искрено забавни се оказаха игрите на музикални инструменти, в които децата музицираха на въображаеми инструменти, а другарчетата им го отгатваха. Те показаха значителни познания за семействата на музикалните инструменти, както и за звукоизвличането. В частите от „Карнавал на животните“, изпълнявани на пиано, те свириха  и усвояваха основни знания за свирене на клавишни инструменти. След като те музицираха на въображаеми инструменти, те силно се въодушевиха от истинските музикални инструменти, които екипът на ИМКА Добрич беше осигурил.

Изключително много се впечатлиха от осигурената китара, на която всяко дете изпробва да изсвири тонове или акорди като усвоиха основна постановка и позиция на тялото и ръцете.  Още повече се зарадваха на осигурената йоника, на която също изпробваха основна постановка, гамата, а някои по-схватливи дори възпроизведоха детски мелодии.

На мелодията на птичарника децата се превърнаха в малки прелетни птички и полетяха с ръце в такт под звуците на бравурното соло на флейта.  Всички деца се включиха в игрите на въображение и създадоха за пореден път звукова картина с наличните инструменти. „Карлавал на животните“ представя различни по бързина произведения, които са свързани с походката и характера на съответното животно. Децата с голям ентусиазъм класифицираха над 30 животни в категории бързи и бавни, които свързаха с термина темпо в музиката и усвоиха основни понятия като vivo, vivace, lento, largo, aчовешката походка класифицираха в умерено темпо, а именноmoderato. Те дори се запознаха с термини като забързване и забавяне, а в описанието на животните, които чуват, като грациозни, величествени, горди, скокливи, пъргави, тромави, весели разбраха, че по същия начин могат да описват и музиката, която слушат и обогатиха своя речник със знания за темпо, височина на тона, сила на звука и др.

Всички части от Карнавала се харесаха много на децата, но най-голямо впечатление направи „Лебедът“ с изпълнението на виолончело, в което първокласничката Виктория Денева се изяви с балетен танц. Всички нейни съученици й ръкопляскаха за изяществото, с което тя им представи танца на лебеда.

Специалистите от ИМКА Добрич и училището прилагат метода за работа „Шулверк“ с деца на композитора Карл Орф. Всички деца се включиха с голямо желание и след като се потопиха в звуците на Карнавала, те се пренесоха в една въображаема гора с прекрасни звуци и животни – птички, маймунки, костенурки, царят лъв, кукувичка, рибки, магаренца, слонове, кенгуру, кокошки и петли и други.Всяко дете имаше роля и изпълняваше интересни задачи по произведението на Сен Санс.

При първите ателиета децата работиха повече с перкусионни инструменти, с които отчитаха ритъм, тъй като те са достъпни. В ателието в четвъртък децата не само изпяха познат рефрен за влакчето, но и се научиха да свирят мелодията на металофон. По-напредналите показаха на своите съученици мелодията по ноти и не скриха своята радост от бързо придобитите умения. Всички се забавляваха много с музикалните задачи и с гениалното произведение „Карнавал на животните“. Солистите винаги бяха поощрявани с щедри аплодисменти, както се случва в голямата оркестрова зала.

След поредица от работни ателиета по „Музикотерапия за добри деца“ малките показват значителен напредък и успешно съчетават песни с двигателни упражнения, творят по мелодия и тема, разиграват драматизации по теми, усвояват приложни изкуства, отговарят на музикални гатанки и задачи, свирят на музикални инструменти. Всички деца разбраха, че вече владеят поне един музикален инструмент, а именно – човешкия глас. В края на ателието децата изпяха една от любимите си песни „Лаленце“ като следваха диригент, който подаваше знаци за сила на звука и те пяха ту в pianopianissimo, ту във fortefortissimo. По този начин неусетно научиха как в хор могат да правят различни нюанси в силата на звука, а с ръце полюшваха с ръце като лаленца. Най-добрите се изявиха като солисти с музикални инструменти.

Целта на ателиета по „Музикотерапия за добри деца“ е децата да развиват своите силни страни, а екипът на ИМКА Добрич се постара да им предостави множество разнообразни материали и техники за приложни изкуства. Децата най-много се увлякоха в игрите с музикални инструменти. Някои бяха по-добри в свиренето на хармоника, други, в маракасите, трети им подгласяха с барабаните, но най-голямо предизвикателство бяха йониката, китарата и металофонът. От ИМКА бяха осигурили близо 50 различни музикални инструменти, които са подходящи за тази възрастова група и възможности.

По проекта „Музикотерапия за добри деца“ се работи по методологията на Карл Орф и се използват разнообразни перкусионни, духови и клавишни инструменти. Работи се по познати мелодии, песни от учебната програма по музика, а този път – по музикалния шедьовър като „Карнавал на животните“ и друга подходяща класическа музика за деца. Приложните ателиета са важен елемент в работата с малките по проекта, тъй като дават възможност към всяко дете да се подходи индивидуално според уменията и предпочитанията. Екипът на ИМКА предлага иновативен подход и провокира децата към повече въображение, повече съпричастност един към друг и повече взаимопомощ.

„Музикотерапия за добри деца" предлага начини за социално включване на деца в риск и третира проблема на нарастваща агресия в училище от най-ранна детска възраст. Проектът се основава на комбинация от музикални и артистични подходи и заимства елементи от световно известната и утвърдена методология на композитора Карл Орф „Шулверк".Ателиетата развиват изключително голям спектър от умения – двигателни, музикална памет, умения по приложни изкуства, пеене, танцуване, артистични умения, музициране, въображение, концентрация, координация и мн. др.

Чрез „Музикотерапия за добри деца“ децата имат достъп до професионални музиканти, артисти, психолози и имат възможността да изпробват музикални и арт-подходи за себеизразяване. Цели се превенция на нарастващото насилие в училище от ранна детска възраст. Проектът включва креативни методи за работа чрез музика и музикални инструменти, достъпни за децата, рисуване, театър и приложни изкуства. Разчита се на активното участие на децата, а и на родителите като подкрепяща среда. Всяко дете е уникално и подходът развива артистичните и музикални умения, чрез които детето най-добре изразява чувствата си.

„Идеята за този проект се роди от наблюденията ни за нарастваща агресия сред малките.  Затова се стараем чрез много музика, театър и изкуство децатада се забавляват и учат на етика, морал, добро поведение и толерантност. Използваме методология, която е доказана в други държави като особено успешна. Чрез нея децата развиват множество умения, като концентрация, въображение, музикални знания, памет, ораторски  и певчески умения, двигателни умения, слух, координация, сръчност, емпатия и много, много други. Вярваме, че с „Музикотерапия за добри деца“ малките наистина стават по-чувствителни, по-умни и по-добри един към друг”, споделя председателят на ИМКА Добрич и координатор на проекта.

Подходът предлага индивидуална и групова работа. Цели да стимулира толерантност  и се основава на активното участие на децата и включва подкрепата на обкръжаващата ги среда – родители, учители, приятели.Проектът е финансиран от фондация „Работилница за граждански инициативи”, по програма „Програма за детско и младежко развитие, основаващо се на подход, при който се отчитат и надграждат силните страни на детето”, с финансовата подкрепа на фондация „ОУК”.  „Музикотерапия за добри деца” си поставя за цел да възпитава подрастващото поколение в добри граждани и да развива техните личностни умения като ги учи на толерантност, добрина и чувствителност.