Избрани Новини
Ротарианството в Пловдив чества 25 години от създаването си
Първият Ротари клуб Пловдив е създаден на 20 май 1939 г., преди 73 години
Четвърт век от съществуването си в Пловдив празнува днес ротарианската общност под тепетата. Официалното тържество ще се проведе от 19.00 ч. в Ротари парк, жр. „Тракия“. По време на събитието ще бъдат официално открити: Филмова и Фестивална сцена на открито и Портална арка.
Президентът на Ротари клуб Пловдив - Христо Иванов очаква присъствието на: председателя на ОбС – Пловдив, районния кмет Костадин Димитров, ректора на Медицинския университет Стефан Костянев, паст дистрикт гуверньор и офицери на Дистрикт 2482 на РИ, президенти на Ротари, Ротаракт и Интеракт клубове, приятели ротарианци.
„Постигнатото до момента ни дава много основания да гледаме с оптимизъм към бъдещето”, заяви президентът на Президентът на Ротари клуб Пловдив - Христо Иванов. На колегите си той пожелава сили и дръзновение за безкористна служба.
Първият Ротари клуб Пловдив е създаден на 20 май 1939 г., преди 73 години. Основоположници на клуба са 19 пловдивчани с различни професии: инженери, архитекти, търговци, адвокати, лекари, учени. Клубът работи със забележителна енергия в служба на пловдивските граждани. Осъществява редица инициативи, част от които са подкрепата на трапезариите в трите пловдивски гимназии и пострадалите от природното бедствие в Севлиево. Дейността на клуба е принудително прекратена само две години след създаването му и влизането в сила на Закона за защита на нацията през 1941 г. Възстановяването на клуба става възможно след демократичните промени в България.
Пловдивското ротарианство се разраства в годините с учредяването на РК Пловдив-Пълдин, който от своя страна през 2007 г. става инициатор за учредяването на третия пловдивски РК Пловдив-Филипопол. Днес, 25 години след възстановяването, в Пловдив има три Ротари клуба, три Ротаракт клуба, два Интеракт клуба, Инер Уийл клуб Пловдив – първият дамски клуб в България. Тук се издава и регионалното списание на Ротари Интернешънъл за Балканите от първия гуверньор на българския Дистрикт 2482 Наско Начев.
Пловдивските ротарианци извършиха забележителна работа за удовлетворяване на важни обществени потребности. Осигурявани са многократно средства за учебни помагала и пособия, за обзавеждане и оборудване, за ремонти, създават се стипендиантски програми за подпомагане на изявени деца в областта на изкуствата, природо-математическите и хуманитарните дисциплини, както и за деца в неравностойно социално положение. Оказвана е енееднократна помощ на млади пловдивски дарования – пример е фондация „Огънят на Орфей”. През годините систематично са провеждани акции с антидрога насоченост: издаване и разпространяване на брошури и филми с полезна информация, предоставяне на спортни пособия и построяване на спортни съоръжения в училищата като мярка срещу наркотиците, изнасяне на лекции от лекари и психолози. С проекта "Час по бизнес" и „На работа с ротарианец”, ротарианци споделят житейския и професионалния си опит с ученици от горните класове и интерактори, на които предстои да изберат професия.
Предоставянето на модерно оборудване и обзавеждането на детска градина „Слънчевата къща” е ротариански подарък за обучаващите се пловдивски малчугани, направен чрез съвместен проект с клуб от САЩ.
Инициатива насочена към духовното и интелектуалното развитие на младите пловдивчани е проекта на пловдивските ротарианци и Зонта клуб Пловдив "Народните будители и Аз" - състезание между 35 000 ученици в Пловдив и Пловдивска област, на което те показват знания за живота и дейността на най-светлите личности в българската история и придобиват умения за работа в екип.
Втората област е Подпомагането на пловдивските социални и здравни заведения- даряване на средства за ремонти и доставки на оборудване на Домовете за деца и юноши, лишени от родителска грижа „Олга Скобелева“ „Райна Киркович“, Дома за деца в с. Орехово, а по-значими инициативи през последните години са изграждането и оборудване на Кризисен център в Дома "Олга Скобелева", закупуване на специализиран автомобил за транспортиране на деца съвместно с Ротари клуб Хага-Интернешънъл, Кралство Нидерландия. Друг значим проект е осигуряването съвместно с немски Ротари клуб на модерни слухови апарати на стойност стотици хиляди лева на училището за деца с увреден слух "Проф. д-р Стоян Белинов" в Пловдив.
На пловдивските здравни заведения също се даряват големи количества консумативи, медикаменти и оборудване в партньорство с чуждестранни клубове и самостоятелно. Последното по-значимо дарение бе през 2010 г., когато на УМБАЛ "Свети Георги", гр. Пловдив - подарени 6 високотехнологични кувьоза.
През 2012 г. бе осъществен Проект за изграждане на компютърна система за незрящи.
През 2015 г. бе започнат и е в процес на осъществяване значим ротариански проект в подкрепа на „Майчиното и детското здравеопазване” .
Друга област на силна активност е подобряването на средата, в която живеят гражданите на Пловдив. Бе изградена алея в зелената площ покрай бул. „Свобода“. Голяма гордост за пловдивските ротарианци е благоустрояването на парка с начало през пролетта на 2002 г. в близост до СУ „Свети Седмочисленици“ в ЖР „Тракия, наречен "Ротари парк".
Бе поставена и красива чешма в древен тракийски стил на Главната търговска улица на Пловдив.
През 2013 г., бяха дарени средства за възстановяване на Драматичния театър в Пловдив.
Друга инициатива на пловдивските ротарианци „Пловдив - най-старият жив град в Европа" цели да представи и популяризира града ни пред света в истинския му блясък като древен исторически и културен център.Чрез тази инициатива, подета от пловдивските ротарианци, слоганът „Пловдив - най-старият жив град в Европа" придоби популярност и се разпространи. Чрез тази инициатива бяха проведени лекции сред младежите за запознаване с древната и красива история на Пловдив.
През изминалите години пловдивските ротарианци допринасяха и за развитието на международното сътрудничество и разбирателство чрез създаване на приятелства с ротарианци от целия свят. Бяха направени значителни за условията на България дарения в полза на програмите на Ротари Интернешънъл и Фондация Ротари, особено по програмата „ПолиоПлюс” с крайна цел окончателното изкореняване на детския паралич по света.