ДАМТН е съставила 116 акта за административни нарушения

Общество

19-05-2017, 06:00

Снимка:

damtn.government.bg

Автор:

Мила Иванова

Всичко от Автора

Още по Темата:

Димов е разпоредил пълен одит на всички проекти на т. нар. "зелени" организации

Сред най-честите нарушения при проверените продукти са липса на маркировка за съответствие СЕ

През изминалата година Държавната агенция за метрологичен и технически надзор е проверила 1183 различни по вид, модел и марка електрически продукти. В резултат е съставила 116 Акта за административни нарушения на обща стойност от 58 хил. лева за неизрядни електроуреди пуснати в търговската мрежа. Сред най-честите нарушения при проверените продукти са липса на маркировка за съответствие СЕ, липса на инструкция за експлоатация на български език, загряване на металните повърхности на уредите над допустимата температура, лесно достъпни части под напрежение, и др.  

Засиленият контрол продължава и през 2017 г., като в рамките на месец март бе проведена проверка в цялата страна за наличие на СЕ маркировка и инструкция на български език, които са абсолютно задължителни. Установени са 45 несъответстващи продукти, в това число 9 продукти без СЕ маркировка. Съставени са 10 Акта за установяване на административно нарушение, а 9 продукта са забранени да се разпространяват в търговката мрежа.
При избор на електроуред за потребителите е важно да проверят дали има маркировка за съответствие - СЕ. С нея производителят удостоверява, че е произвел продукта, съгласно европейските изисквания за безопасност. Ако естеството на даден продукт не позволява поставяне на СЕ маркировка, допустимо е тя да се нанесе върху опаковката и в придружаващите документи. Върху електрическия продукт е необходимо да са нанесени също основните му характеристики, като напрежение, мощност или ток, честота на електрическата мрежа и др. Също така да е обозначено името на производителя/вносителя и неговия адрес, както и инструкция за употреба на български език, която следва да се спазва от потребителите. При съмнения за нередности от страна на потребителите те могат да сезират както Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, така и Комисия за защита на потребителите, които да направят проверки, съгласно своите компетентности.