Избрани Новини
Стартира проверка "Безопасно лято 2017" с акцент върху стоките за деца
01-06-2017, 15:02
Снимка:pixabay
Автор:bulgariautre.bg
Още по Темата:"Безопасно лято около и във водата" ще се проведе на плажа в Кюстендил
Инспекциите ще започнат с поясите за ръце и люлките тип махало, предназначени за деца под три години
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) стартира национална кампанийна проверка "Безопасно лято 2017". Инспекциите ще започнат с поясите за ръце и люлките тип махало, предназначени за деца под три години, които се предлагат в търговската мрежа в големите градове и морските курорти.
Поясите за ръце са помощни средства за обучение по плуване на децата, които попадат в групата на едни от най-използваните лични предпазни средства в сезона на предстоящите летни почивки край морето или басейните. Те са предназначени да подпомагат начинаещите при плуване и движението им във водата и трябва да гарантират безопасността им. Затова е много важно при тяхната изработка да са спазени всички изисквания, защото от тях зависи животът и здравето на децата.
Люлките тип махало също са сред стоките, към които трябва да се засили вниманието на потребителите. Те са сред предпочитаните играчки от всички деца през всички сезони, но могат да причинят наранявания в резултат на падане. Затова люлките, предназначени за деца под 3 години, задължително трябва да бъдат обезопасени с предпазно приспособление (бандаж), който да задържа детето към седалката.
Потребителите могат да се запознаят по-подробно и с полезните съвети за тези продукти, които са публикувани на сайта на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Целта на проверките е превенция и постигане на по-добра информираност сред потребителите при избор на продукти предназначени за техните деца и са продължение на цялостния контрол, който агенцията упражнява. През 2016 г. са били проверени общо 10 163 играчки, като за 1604 от тях е установено, че не отговарят на изискванията. В резултат са съставени 102 Акта за установяване на административни нарушения на обща стойност 51 000 лв. Засиленият контрол продължава и през 2017 г., като вече са съставени 39 акта на обща стойност 19 500 лв. Сред най-честите нарушения са липса на СЕ маркировка, която показва, че продуктът е произведен съгласно утвърдените европейски стандарти; липса на инструкции на български език; липса на декларация за съответствие, за продуктите, при които тя задължително трябва да ги придружава; липса на информация за марка, модел, производител, което е важно, за да се проследи произхода на продукта.
Топ Новини