Избрани Новини
Парламентът поиска въвеждане на електронно здравеопазване в срок до 2 г.
09-06-2017, 11:20
Снимка:plevenutre/ архив
Автор:Дани Стоянов
Още по Темата:Министър Петров: България има добре развита болнична система
Здравният министър заяви, че моделът на управление при частните болници е добър и ефективен
Парламентът поиска в срок от 2 години да бъде изградена и въведена система за електронно здравеопазване и всички нейни компоненти. Това решиха депутатите след разискванията по питане от народния представител от БСП Георги Йорданов към министъра на здравеопазването Николай Петров относно стратегия за развитие на лечебните заведения за болнична помощ в Република България, съобщава Агенция „Фокус“. За проекта на решение, предложен от ГЕРБ гласуваха 129 народни представители, „против“ – 7, „въздържали се“- 56, с което бе приет.
Освен това, депутатите решиха министърът на здравеопазването два пъти годишно през месеците юни и декември да предоставя на Комисията по здравеопазване доклад за текущото финансово състояние на държавните общински лечебни заведения за болничната медицинска помощ. В срок до 31 декември 2017 г. министърът на здравеопазването трябва да представи информация на Комисията по здравеопазването относно готовността за въвеждане на единни стандарти за управление на държавните общински лечебни заведения за болнична медицинска помощ и за изготвянето на нормативно утвърдени механизми за контрол по тяхното изпълнение.
Приетото проекторешение включва още министърът на здравеопазването да представи концепция за обезпечаването на всички кадри в системата и тяхното кариерно развитие.
Предложенията на БСП бяха отхвърлени от Народното събрание. От групата предлагаха до 1 септмеври да се направи стратегия за опазване и развитие на държавното и общинско здравеопазване и до 31 декември министърът да представи новата национална здравна карта на Република България. „За“ тяхното предложение гласуваха 65 народни представители, „против“ -87 „въздържали се“ – 39.
Здравният министър Николай Петров заяви, че моделът на управление при частните болници е добър и ефективен, което означава, че трябва да се поучат от него. Според него този дебат е изключително важен за него лично, както и за екипа под негово ръководство.
„Формула на разпределение на средствата от НЗОК – това са нашите пари и на всички е ясно, че те не са достатъчни да задоволят всички потребности на 343-те болнични заведения в страната“, коментира Петров.
Топ Новини