Избрани Новини
Дончев: България трябва да е в политическото ядро на ЕС
12-06-2017, 09:14
Снимка:bnt.bg/кадър
Автор:Дани Стоянов
Още по Темата:Дончев: Намаляваме административната тежест в КАТ
Дончев: Необходимо е да се формира обществена нетърпимост към корупцията
Борисов: Еврозоната е задължителна
Горанов: България може само да спечели от присъединяване към Еврозоната
Публикуването на стенограмата на КТБ е интересно и може да се превърне в прецедент
Трябват ни правилните политически аргументи, за да влезем в еврозоната. Това каза в ефира на БНТ вицепремиерът Томислав Дончев. "Не само с еврозоната и Шенген, но и правилните аргументи, свързани с бъдещия бюджет", добави той.
"Горчивият ни опит от Шенген ни учи, че това на първо място е политически процес. И ако България има нужда от консолидация на усилията в някаква посока, това е да намери адекватните, правилните, политическите аргументи за нашите партньори от другите държави членки, особено тези, които са в еврозоната, че мястото й е там. Това е трудно. В Европа се натрупа много тежко вътрешно недоверие", обясни вицепремиерът.
Според него страната ни не трябва да остава в периферията на ЕС: "България търси мястото си в Европа, динамиката в ЕС е голяма и се оформя версията да има Европа на няколко скорости или да се раздели на периферия и ядро, а България иска да е в политическото ядро."
Той коментира и стенограмата за КТБ, която Румен Радев разсекрети.
"Публикуването на стенограмата на КТБ е интересно и може да се превърне в прецедент. По-йерархия на приоритети тук стои най-високо публичният интерес при подобна информация, особено когато има и съдебно решение да бъде направена публична. Има ситуации, където обществения интерес не е в максимална публична, например ако цялата квалифицирана информация стане обществено достояние, няма да е в интерес. Този баланс между публичността и това, което не бива да е публично е много сложен. В конкретния случай не знам между едната и другата крайност къде се намества това решение на президента Румен Радев", каза Дончев.
Според него също така може би е нямало да се стигне до такава криза на банката, каквито и структурни проблеми да е имала, ако не е беше попаднала във фокуса на общественото внимание с лошо.
"Негативна информация за една банкова институция, може много бързо да я унищожи", коментира още вицепремиерът.