Мирела Демирева с личен рекорд на турнира „Самарско знаме”

Милен Пасков получи благодарствен плакет и аплодисменти на публиката

Сребърната медалистка в скока на височина от Олимпийските игри в Рио де Жанейро и от Европейското първенство в Амстердам през миналата година Мирела Демирева успя да подобри личния си рекорд за сезона в скока на височина, след като се наложи в сектора със 190 см. Това стана по време на 17-то издание на Международния турнир „Самарско знаме“, който се проведе на стадион „Берое“ в Стара Загора.
Досегашното ѝ постижение през годината бе 188 см. Пред Демирева стои все още норматива от 194 см за участие на световното първенство в Лондон през август.
Тя започна състезанието от 180 см. Венелина Венева-Матеева се класира втора със 170 см, като пропусна 175 см и отпадна с три фаула на 180 см. След това Демирева от раз премина 185 см, а 190 см преодоля от втори опит. Третата позиция спечели състезателката Елена Петрова, със 165 см. Както винаги досега, Спортист №1 на България и Стара Загора за 2016 г. Мирела Демирева участва в турнира, организиран от Спортен клуб по лека атлетика „Берое“, чийто състезател е, и Община Стара Загора.

Заради силните жеги организаторите на турнира „Самарско знаме“ отложиха началото му с два часа и надпреварата стартира в 20 часа с детска щафета 4 по 100 м. Децата на СКЛА „Берое“ бяха първите участници в надпреварата и без да бъде обявен победител бяха наградени.
На 110 м с препятствия Милен Пасков донесе победа за старозагорския клуб. Това бе неговото последно състезание пред родна публика след 17 национални титли и 60 медала от различни състезания за 17-те години с екипа на „Берое“. Зам.-кметът Красимира Чахова му връчи плакет на Община Стара Загора за заслуги към спорта и леката атлетика. Той бе изпратен от пистата с аплодисменти. Спортистът благодари на всички които са го подкрепяли. „За мен беше чест“, заяви Милен Пасков и се поклони на публиката.
В последния си старт той се наложи с 15.00 сек, изпреварвайки само с 0.03 сек Мартин Илиев. Трети финишира Венелин Цонев – 15.86 сек.
Денис Димитров от „Берое“ стана единственият състезател с две победи в надпреварата. Той се наложи в спринта на 100 м и в този на 200 м. В по-късата дистанция Димитров спря хронометъра на 10.41 сек (-0.4 м/сек), а в двойно по-дългата – на 21.33 сек (+0.1 м/сек).
Негови подгласници на 100 м станаха Саеед Саад (Бхр) – 10.67 сек, и Николай Тодоров – 10.80 сек. Втори на 200 м се нареди отново спринтьора от Бахрейн и възпитаник на Янко Братанов с 21.42 сек. Трети финишира Силян Георгиев – 21.50 сек.
В дългия скок Даниел Добрев победи със 7.55 м. На копие се наложи румънския атлет Джордже Закария с постижение от 72.18 м. След него останаха състезателите на „Берое“ Марк Славов и Кольо Нешев. В дисциплината 100 м. при жените победата грабна Николета Симич от Сърбия с време 11.82 сек.
В тройния скок победи Момчил Караилиев с 16.5 м. На 1500 м. най-бърз бе Николай Първанов с 3 м. 58 сек. 59 ст. Тамара Салашки от Сърбия бе най-бърза на 400 м. при жените. На тази дистанция при мъжете победи Али Хамис Абас от Бахрейн.