Избрани Новини
Експерт: Отзвукът от насилие е слаб в институциите
12-07-2017, 09:20
Снимка:btv.bg/ кадър
Автор:Дани Стоянов
Още по Темата:Лекари в София участваха в мълчалив протест "Не на насилието"
Агресията се засилва от начина, по който изглеждат и се държат политиците ни
„Отзвукът от случаите на насилие е голям в обществото и слаб в институциите”, смята социалният антрополог Васил Гарнизов. Социологът Евелина Славкова и той коментираха по бТВ случаите на насилие от последните месеци, които предизвикаха широк обществен отзвук.
Гарнизов коментира случая с българин бутнал пътник в метрото в Берлин по стълбите. „Това вероятно не е запазена марка на българите, но ще е отчайващо ако се окаже, че е наш сънародник”, коментира Гарнизов.
Той направи сравнение между правораздавателната система в България и Германия. „От октомври е случаят, при който българин ритна жена в гърба, май месец излезе присъдата. Без да има средни и тежки телесни повреди, заради големия обществен отзвук го въдворяват в институция за две години и половина”, коментира Гарнизов. По думите му е много важно какво се случва с този тип насилници след като вече са попаднали в затвора. „Пращаме ги там и те излизат рецидивисти”, категоричен е антропологът.
Според Евелина Славкова общественият отзвук и социалните мрежи могат да изиграят превантивна роля за случаите на насилие у нас. „Социалните мрежи и фактът, че всеки човек може да заснеме дадена ситуация, по един или друг начин могат да окажат своето влияние.
„Хората не вярват на правосъдието, не вярват на полицията и има много случаи на насилие, които не стават достояние на медиите и на правосъдната система”, смята Славкова. Славкова е категорична, че усещането за безнаказаност у нас е предпоставка за честите прояви на насилие и агресия.
Гарнизов добавя, че агресията се засилва и от начина, по който изглеждат и се държат политиците ни.
По повод увеличаващата се агресия между децата двамата коментираха, че проблемът започва именно в семействата. „Когато тези деца отидат на училище, от училището трябва да знаят, че те не са добре възпитани и трябва да се поправят”, смята Гарнизов.