Успешно представяне на НЧ "Стефан Караджа" от с. Смолница

На Националния фестивал "Богородична стъпка"

Народно читалище "Стефан Караджа-1942г."  представи програма от 30 минути, която включи  изпълнения на певческата , инсрументалната група и танцовия състав. С бурни аплодисменти и овации приключиха  изпълненията  на самодейците от село Смолница. От  сцената на събора за пореден път нашите самодейци накараха хиляди сърца да тръпнат пред красотата на добруджанските песни и танци. Освен грамота за участие читалището получи плакет за първо място и специален диплом за принос  в съхранението и развитието на фолклора. На празничния концерт на лауреатите след края на конкурсната програма, танцовият състав на читалището беше поканен от журито и организаторите на събора да представят своите танцови изпълнения.  
 Успешното представяне на самодейците от НЧ-Смолница е знак, че пазим и ще пазим живи дълголетните духовни традиции   на община Добричка.
Народно читалище село Смолница изказва благодарности на своите спонсори : община Добричка, ЗКПУ-Смолница, Кравеферма –Смолница, Адмирал Груп Смолница.
Този пъстър и неповторим национален събор се проведе в намиращия се близо до град Стара Загора балнеолечебен курорт Старозагорски минерални бани, в близост до красивия природен феномен "Богородична стъпка".
Близо над 4 000 изпълнители се качиха  на трите сцени на „Богородична стъпка“ на 26 и 27 август в Старозагорски минерални бани. Този емблематичен събор даде сцена за изява на  таланта на фолклорни певчески  и танцови формации, както и на индивидуални изпълнители от цялата страна.
Целта на събора е да съхрани и обогати музикално-песенното и танцово народно творчество, както и да даде   възможност за общуване на изпълнители от всички фолклорни области на България.
Съборът се организира от Община Стара Загора, Съюз на Тракийските дружества в България, Тракийско дружество „Одринска епопея“ – Стара Загора, Кметство Старозагорски минерални бани, Общество за фолклор, НЧ „Христо Ботев - 1952“ Старозагорски минерални бани
Журито, което  оцени изпълнителите беше в състав: доц. д-р Наталия Рашкова и доц. д-р Валентина Райчева, Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, Мария Градешлиева, Директор на Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ Котел, акад. Крум Георгиев, член на Международната академия за традиционно изкуство, носител на световен Оскар за фолклор, акад. Кирил Тодоров – гл. худ. ръководител на Ансамбъл „Зорница“ и Христо Иванов – гл. худ. ръководител на Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“.

Източник: МГ Добруджа