Избрани Новини
Променяме законодателството при издаване на „синя карта“ за пребиваване и работа
19-09-2017, 15:23
Снимка:НФСБ
Автор:Мила Иванова
Още по Темата:Симеонов: Целта на проверките не беше да си правим реклама
В МС обсъждат борбата с демографската криза по инициатива на МТСП
Валери Симеонов организира дискусия на тема „Демографската криза и трудовата мобилност“
Готови сме с промени в Закона за МВР, които предвиждат сериозни промени в режима на издаване на т.н сини карти за пребиваване и работа у нас. Предстои внасянето им в Народното събрание. Това съобщи вицепремиерът Валери Симеонов по време на Кръгла маса на тема „Демографската криза и трудовата мобилност“, провела се в МС днес. Дискусията бе под патронажа на вицепремиера Валери Симеонов. В нея се включиха и депутатите от „Обединени патриоти“ – Славчо Атанасов, Искрен Веселинов, Юлиян Ангелов, д-р Калин Поповски.
Валери Симеонов припомни, че още в първите две седмици от мандата на правителството са направени промени, които облекчават режима на сезонната заетост за чужденци – процедурата е съкратена от няколко месеца на 7 дни. Благодарение на това между 3 и 4 хиляди души, основно наши сънародници от Украйна и Молдова, са работили у нас през лятото и така са подпомогнали туристическия сезон.
Сега, с новите промени дошлите да работят в България ще могат да преминават от един режим на пребиваване в друг, без да се налага да напускат страната. Съкращава се времето и сериозно се намалява и таксата за издаване на т.н синя карта. Отпада изискването в синята карта да се изписва точната специалност – ще се вписва единствено „висококвалифициран специалист“, посочи още Валери Симеонов.
С всичките тези мерки се облекчава изключително много процедурата по издаване на разрешителните за пребиваване и работа на квалифицираните специалисти, особено на наши сънародници от Украйна и Молдова, коментираха експерти.
В хода на дискусията за демографската криза и трудовата мобилност председателят на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта Славчо Атанасов посочи данни, според които 27 000 младежи годишно напускат страната ни. 17 % от абитуриентите през 2015 г. са отишли да учат в чужбина и едва 2 или 3 % са се върнали у нас. „Като контрапункт на тези цифри обаче аз ще дам един пример: работата на млади хора по проект на Института за икономическа политика Те реализираха проект за насърчаване на младежкото предприемачество, проучиха средата в София, Пловдив и Варна и сами предложиха конкретни решения. Такива решения, които да накарат техните връстници – други млади хора да поискат да останат да с е реализират у нас, посочи Славчо Атанасов.
„Въпреки тежката демографска криза, аз не съм песимист. България е имала и по тежки периоди – преди и след Освобождението нашите сънародници основно са се обучавали в чужбина. Но това не е обезкървило нацията – завършилите в чужбина са се върнали. Всичко е въпрос на държавна политика“, заяви вицепремиерът Валери Симеонов.
Топ Новини