Безплатни консултации с кардиолози в Световния ден на сърцето

Животът

29-09-2017, 09:25

Снимка:

УМБАЛ „Свети Георги“

Автор:

plovdivutre.bg

Всичко от Автора

По традиция всяка година на 29 септември Световната кардиологична асоциация чества Световния ден на сърцето

Безплатни консултации в днешния Световен ден на сърцето организира Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Свети Георги“. Те ще се провеждат от 10:00 часа в приемен кабинет №11 на 1-ия етаж на Хирургичния блок на бул. „Пещерско шосе“ № 66, съобщи началникът на клиниката проф. д-р Федя Николов.
По традиция всяка година на 29 септември Световната кардиологична асоциация чества Световния ден на сърцето. Неговата цел е да информира хората за опасността от сърдечни заболявания, за високата смъртност, до която те водят, и за начините за превенция.
В България Световният ден на сърцето официално се организира от Дружество на кардиолозите в сътрудничество с Българския червен кръст.
Сърдечносъдовите заболявания, които включват инфаркта и инсулта, са причина номер 1 за смъртност в света. Всяка година 17,5 млн. души умират преждевременно, вследствие на сърдечносъдови заболявания, като до 2030 година се очаква техният брой да нарасне до 23 млн.
Една от най-често срещаните аритмии - предсърдното мъждене, засяга близо 6 млн. души само в Европа. Приема се, че то е главната причина за емболични инциденти, които в 75% от случаите са мозъчносъдови (инсулт). Предсърдното мъждене е свързано още с повишен риск от сърдечна недостатъчност, деменция и повишена смъртност.
Фактът, че България е на едно от водещите места по сърдечносъдови заболявания, както и това, че предсърдното мъждене често няма никаква клинична изява и нерядко остава неразпознато и нелекувано, накара през 2016 г. Национална пациентска организация да стартира проект, посветен на предсърдното мъждене.
Основната цел е откриването на пациенти с предсърдно мъждене и проследяване на състоянието им. В проекта до момента са привлечени над 100 кардиолози от цялата страна и са обхванати над 2000 пациента. Възрастовото разпределение на пациентите е както следва: под 65 години - 376 души, 805 човека на възраст 66-74 г. и близо 900 над 75-годишна възраст. От тях 320 са с персистиращо, а два пъти повече - с пристъпно предсърдно мъждене. Останалите над 1000 пациенти са с перманентно предсърдно мъждене. От всички включени в програмата пациенти новооткритите случаи са около 1/3.
През октомври тази година програмата ще бъде продължена и в нея ще бъдат включени нови 1000 пациента от цялата страна, като към картите на лекарите, с които се изчислява рискът от предсърдно мъждене, ще бъде добавена и карта за пациента, чрез която той по-лесно ще може да контролира заболяването си и ще следи за следващия си преглед при специалист. За пациентите са предвидени обучителни материали, обучение за измерване на пулса, както и скринингови акции в различни градове на България за изчисляване на сърдечносъдовия риск и измерване на пулса с пулсоксиметър.