Избрани Новини
Директорът на НЗОК поискал увеличение на бюджета с половин млн.
04-10-2017, 10:29
Снимка:bnt/ кадър
Автор:Дани Стоянов
Още по Темата:Фармацевтични компании правят 130 млн. лв. отстъпка на НЗОК
Въвеждането на електронно здравно досие е ключово, за да се подобри качеството на здравната услуга
Директорът на Националната здравноосигурителна каса проф. Камен Плочев отбеляза в ефира на БНТ, че е поискал увеличение на бюджета с 500 млн. лв, като допълни, че е реалистично да се отпусне половината от тази сума.
Той заяви, че има два ефективни начина за контрол в здравната система - от страна на пациента и електронна система, като най-добрият е пациентът. Той допълни, че пациентът трябва да има възможност да съобщава за нарушения, както и да следи по електронен път какви манипулации са му правени. Според проф. Плочев въвеждането на електронно здравно досие е ключово, за да се подобри качеството на здравната услуга, както и да се прекъснат недобросъвестните практики от страна на лекарите да изписват фиктивни клинични пътеки.
Проф. Камен Плочев заяви, че електронната здравна карта ще се подобри качеството на предлаганата здравна услуга и болнична помощ, защото лекарите ще могат да виждат какви манипулации са правени на пациента, какви лекарства са му изписвани и къде се е лекувал дори в случаите, в които той сам не може да каже.
"В момента се работи по този въпрос, довечера има надзорен съвет, където ще гласуваме средствата за машините. Програмата е разработена в електронен вид. Амбицията ни е до юни месец да имаме електронни здравни карти, но дотогава трябва да обясним добре какви са те, защото ще дойде съпротива. На първо време - от лекарите, защото ще се сложи край на фалшивите изследвания, които не са направени наистина. Тези практики не са норма, но изключенията правят впечатления", коментира той.
По въпроса с медицинските изделия, които пациентите се налага да доплащат в огромен размер от собствения си джоб, проф. Плочев заяви, че със сегашния бюджет не може да се направи особено много по въпроса, като допълни, че България е на второ място в света по доплащане на болничната помощ.
"Ние купуваме медицински дейности, но не можем да разделим лекарствата и изделията. Някои изделия са толкова скъпи, че надвишават цената на пътеката в пъти. Законът казва, че всеки има право на достъп до здравеопазване, но никой не е казал, че всеки има достъп до най-скъпото здравеопазване", каза още той.
Проф. Плочев допълни, че скъпите медицински изделия не може да се доплащат изцяло от държавата, затова е редно да се въведе система за здравна застраховка и за закупуване на допълнителен пакет здравни услуги. Според него държавата трябва да задължава застрахователите в случай на инцидент да изплащат дължимото на пострадалия още в същия ден, а не месеци след това, когато вече пациентът е платил от собствения си джоб.
Проф. Плочев подчерта, че е важно да се направи така, че лекарите да посрещат пациентите си „усмихнато и компетентно“, което според него ще намали и случаите на агресия срещу медицинските лица. Според него е важно здравната система да се прекрои така, че да заработи в интерес на пациента и той да не бъде прехвърлян от едно болнично заведение в друго.
Според директора на НЗОК, самото разположение на сградата и структурата на Касата е неподходящо, което затруднява работата ѝ, но допълни, че и този въпрос ще се реши. Той заяви, че тази година може да няма дефицит, но изрази надежда, че догодина бюджетът ще бъде увеличен с поне 250 млн. лв., макар че той е поискал увеличение от 500 млн. лв.
Той допълни, че трябва да се спре практиката да се плаща на болничните заведения на брой пациент, заради което често на пациента се гледа като на „ходеща клинична пътека“.