Случаят с пловдивския лекар в часа по право във Френската в Бургас

Магистратът посочи, че съдът е този, който ще реши дали е виновен медикът и какво да е наказанието му

Трябва ли да бъде осъден човек, отнел живот в защита на семейството си? Този въпрос поставиха учениците от 10 „а“ клас на Гимназията за изучаване на романски езици пред съдия Румен Йосифов от Административен съд – Бургас по време на открития урок по право. Гимназистите насочиха разговора към  нашумелия случай с пловдивския лекар, който застреля крадец в дома си. Те се позоваха на информацията от медиите и попитаха съдия Йосифов как би приключил подобен казус.

Магистратът посочи, че съдът е този, който ще реши дали е виновен медикът и какво да е наказанието му. Обществото получава информация от медиите, но за да бъде произнесено съдебно решение е необходимо време, доказателства и факти, които съдът да изследва и анализира, обясни съдия Йосифов на учениците.

Той цитира текстовете от Конституцията, според които всяко посегателството върху човешкия живот се наказва като най-тежко престъпление, а обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязла в сила присъда. Всеки случай трябва да се разглежда много внимателно и прецизно, за да се установи истината, подчерта лекторът.

Съдия Румен Йосифов представи пред десетокласниците текстовете от основния закон на Република България, разясни смисълът от съществуването на трите власти и необходимостта от баланс между тях. Той разказа на аудиторията любопитни факти от историята на конституционализма по света.

Лекцията пред учениците от ПГРЕ „Г.С.Раковски“ е част от Образователната програма“ Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, която се реализира съвместно между ВСС и МОН и цели повишаване правната култура на младите хора.