Избрани Новини
Европейски делегати посетиха Технологичния център за спешна медицина в МУ
Към момента Технологичният център се използва за развитие на научна дейност, както и за обучения на неспециалисти в областта на долекарската помощ
Европейски делегати посетиха Технологичен център за спешна медицина в Медицински университет-Пловдив, а работната група се състоеше от 28 членове към Съвета на Европейския съюз, отговаряща за наука и иновации.
"Това посещение е много важно, а ние избрахме Пловдив, за да може концентрирано да се види научен капацитет в Медицинския университет и Аграрния университет", коментира Карина Ангелиева - българският делегат, съветник и ръководител на сектор "Образование и научни изследвания".
Тя допълни, че целта на посещението в Технологичния център е много стратегическо.
"Всички делегати предават информация и впечатления за това, което са видели, какво се случва. Затова е много важно това, което показваме, да бъде полезно и модерно", добави Ангелиева.
"Технологичният център е огромно постижение за Пловдив, реализирано благодарение на европейски проект и финансиране", сподели доц. Дора Цветкова, която е преподавател в Медицински университет - Пловдив.
Към момента Технологичният център се използва за развитие на научна дейност, както и за обучения на неспециалисти в областта на долекарската помощ. За целта се използва модерен високотехнологичен манекен, който пресъздава различни жизнени функции. Студенти от Медицински университет имат възможност да използват апаратурата в базата, където се изследват в детайл причините за стреса и как се отразява той на организма.
Делегатите бяха разведени из целия Технологичен център за спешна медицина в Пловдив, който има две основни звена научноизследователско и симулационно. Това са специализирана научноизследователска лаборатория за диагностика, оценка и превенция на посттравматичното стресово разстройство и разработване и експериментиране на биопродукти за бързо действие при бедствия, както и за превенция и лечение на стреса, както и високотехнологична тренировъчна база, съвременно оборудвана за подготовка на екипи за спешни и извънредни ситуации.
Работната група към Съвета на Европейския съюз е съставена от представители на всички 28 държави-членки на Европейския съюз. Те работят върху концепции и политики в сферата на науката и иновациите, изготвят рамковата програма за научни изследвания, от която само елемент е "Хоризонт 2020".
"Работим за нови финансови инструменти, изготвяме правила и препоръки към европейските държави и университетите, с подчертан акцент върху кариерното развитие и подобряване на връзката образование-бизнес", обясни българският евроделегат Карина Ангелива.
Топ Новини